Prantsuse ja Läti töötajad on valmistumas suurstreikideks
Kidurad palgad sunnivad Läti õpetajaid ähvardama valitsust streigiga. Macroni soov tõsta pensioniiga aga võib viia täieliku Prantsusmaa transpordivõrgu seiskumiseni.
Läti õpetajad plaanivad streiki
Läti õpetajad lubasid seisata õppetööd läinud sügisel juhul, kui nende palka ei tõsteta. Läti valitsus lubaski palgatõusu ja streik jäi ära. Kuid riigieelarve projekti läks kirja, et õpetajate palgatõusuks mõeldud raha tuleb “koolivõrgu optimeerimisest” ehk koolide sulgemisest.
Rahulolematud õpetajad otsustasidki nõuda valitsuselt ilma igasugu tingimusteta palgatõusu sätestamist ning “koolivõrgu optimeerimise” ärajätmist. Kui valitsus õpetajate nõudmisega ei nõustu, algab 24. aprillil õpetajate streik.
Prantsuse ametiühingud lubavad kogu riik seisma panna
Prantsusmaal aga jätkub Macroni penionireformi menetlemine parlamendis. Eelnõu peamine säte puudutab pensioniea tõstmist: plaani järgi peaks see tõusma 62-lt eluaastalt 64-ni. Küsitluste järgi üle 70% prantslastest pole plaanitud muudatusega päri.
Juba mitu nädalat aga leiab aset peamine võitlus mitte parlamendis, vaid tänavatel: igal nädalavahetusel korraldavad ametiühingud suuri miitinguid sadade tuhandete osalejatega kokku üle Prantsusmaa. Osad transporditöötajad aga jätavad tööle streigipäeval tulemata, ning suur osa rongide, busside ja lennuliinide väljumisi jääb ära.
Viimase suurema streigipäeva raames vähendasid Prantsuse riigile kuuluva energiaettevõtte EDF’i töötajad elektrijaamade toodangut lausa 3000 megavatt-tunni võrra.
Järgmine suurim streik peab leidma aset 7. märtsil, ning selleks ajaks lubavad ametiühingud “riik täielikult seisma panna”.