Järgmiseks NATO peasekretäriks on tõusmas… keegi vasakpoolne?!


NATO ees seisab varsti keeruline valik: nimelt on vaja kaitseühendusele uus peasekretär valida. Kuigi võimalikke kandidaate on palju, siis enim räägitakse kolmest inimesest. Üks on pärit Soomest, teine Taanist ja kolmas Norrast. Kõik kolm on praegused või endised peaministrid. Kuid peale geograafilise läheduse ja karjääriteekonna ühendab tõenäolisi NATO juhi kandidaate veel üks omadus: kõik kolm on sotsiaaldemokraadid.

Esimene NATO naisjuht?

Kuna NATO peasekretäri ametikohal pole kunagi ükski naine töötanud, siis on tekkinud ootus, et mõni välis- ka katsepoliitikas tegus naine võiks nüüd peasekretäriks hakata. Kuigi on vahel mainitud isegi meie enda peaminister Kaja Kallase nimi, siis hetkel peetakse favoriidiks kedagi teist.

Nimelt on tekkinud hiljuti ohtralt spekulatsioone, et Taani peaminister Mette Frederiksen võiks NATO etteotsa tõusta. Vaade on juba kirjutanud varem Frederiksenest kui otsustavast juhist, kes investeeris Taani tervishoidu, haridusse ja sotsiaalkaitsesse, aga ka karmistas oluliselt sisserändepoliitikat.

Kuid Frederiksen on ka tuntud tugeva Ukraina toetajana: Taani on saatnud Ukrainale ohtralt relvaabi ning otsustas annetada Ukrainale ka kõik Caesari haubitsad, mis väikese Põhjala riigi ladudes olid.

Teine võimalik naiskandidaat NATO juhi kohale on Sanna Marin, kes on olnud kuni aprillikuu valimisteni Soome vasaktsentristliku valitsuse peaminister ning nüüd täidab peaministri kohusetäitja rolli. Marinit samuti peetakse tugevaks Ukraina toetajaks, kuid tema nõrkuseks on asjaolu, et Soome on liitunud NATO-ga alles sel aastal.

Turvaline valik Norrast

Siiski pole mõnedele liikmesriikidele meelt mööda idee, et NATO saab juba kolmanda peasekretäri järjest, kes on pärit Põhjala riigist. Nimelt on taanlaste ja norrakate kätes olnud NATO peasekretäri positsioon juba alates 2009. aastast!

Paradoksaalselt võib vastasseis Frederikseni ja Marini kandidatuuridele tagada, et NATO-le uut juhti ei valitagi ja lihtsalt pikendatakse praeguse juhi Jens Stoltenbergi volitusi. Seda valikut toetab ka USA President Joe Biden.

Kes on aga Jens Stoltenberg? Tegemist on endise Norra peaministriga, kes samuti juhtub olema sotsiaaldemokraat. Stoltenberg pidas Norra peaministri ametit aastatel 2000. kuni 2001. ja uuesti 2005. aastast 2013. aastani, olles oma vaadete ja tegude poolest mõõdukaks kompromissi otsivaks peaministriks. Seejärel sai ta 2014. aastal NATO peasekretäriks, ning tema volitusi on juba varem pikendatud.

Seega kuigi on raske öelda, kas peasekretäriks saab Frederiksen või Marin või ametisse jääb Stoltenberg, on kõrge tõenäosusega järgmine NATO peasekretär, nagu praegugi, vasakpoolne poliitik. Üllatav-üllatav, aga raskete kriiside ajastul saab välis- ja kaitsepoliitikas vasakpoolseid usaldada.

Artiklid samast kategooriast