Liberaalsed hääled võivad valimistel raisku minna
Uuringufirma Norstat uue arvamusküsitluse järgi langes Eesti 200 toetus kõigest kuu enne Euroopa Parlamendi valimisi ainult 3,9 protsendile. See tähendab, et sel liberaalsel erakonnal pole mitte mingit lootust Europarlamenti pääseda, küll aga on sama küsitluse järgi EKRE-l reaalne võimalus valimised võita ja saata Brüsselisse lisaks Jaak Madisonile ka Martin Helme.
Liberaalid on killustunud, konservatiivid on ühtsed
Küsitluse järgi on SDE, Reformierakonna, EKRE ja Isamaa toetuse erinevused kõik veapiiri sees. See tähendab, et kuigi hetkel juhivad antud küsitluses sotsid, on reaalne võimalus valimised võita ükskõik millel sellest neljast erakonnast.
Olukord on mõneti paradoksaalne: kuigi kolme liberaalse valitsuspartei ja roheliste koondtoetus (45,5 protsenti) on palju kõrgem kui opositsiooniliste EKRE ja Isamaa konservatiivide koondtoetus (35 protsenti), siiski võivad konservatiivid veel valimised võita.
Põhjuseks on asjaolu, et kui mõlemad konservatiivsed erakonnad ületavad kindlalt valimiskünnist, siis neljast liberaalsest erakonnast on kahel liiga vähe toetust, et Europarlamenti pääseda. Nendeks on 3,9-protsendilise toetusega Eesti 200 ja kõigest 0,9-protsendilise toetusega rohelised.
Arvestades sellega, et Eestis jagatakse ainult seitse mandaati ning isegi 9,4-protsendilise toetusega Keskerakond jääb tõenäoliselt mandaadist ilma, pole Eesti 200-l ja rohelistel lootuski ükski oma kandidaat Europarlamenti saata.
Liberaalsel valijal on mõtet strateegiliselt hääletada
Siiski võib veel Eesti 200 poole kalduv valija ennetada konservatiivide valimisvõitu ja aidata liberaalsed jõud võidule: tuleb hääletada strateegiliselt mõne suurema liberaalse erakonna poolt.
On märke, et valijad on sarnast otsust juba langetamas: võrreldes aprillikuu keskel avaldatud Norstati küsitlusega langes Eesti 200 toetus 1,1 protsendipunkti ehk ligi neljandiku võrra.
Loomulikult pole Eesti 200 valijal mõtet valida EKREt või Isamaad. Küsimus on, kumba liberaalset erakonda – sotse või oravaid – aidata.
SDE eelistamise kasuks räägib kaks asjaolu. Esiteks oli just SDE see erakond, millega koos nõudis Eesti 200 koalitsiooni sees Reformierakonnalt abieluvõrdsuse kehtestamist ning hiljem leidsid just SDE ja Eesti 200 kahe peale oma ministeeriumitest lisavahendid õpetajate palgatõusuks, samas kui Reformierakond keeldus selleks raha eraldamast.
Teiseks just SDE, mitte Reformierakond juhib praegu napilt arvamusküsitlustes. Seetõttu on just sotsidele antud hääl kõige kindlam viis jätta EKRE ja Isamaa valimisvõidust ilma.