ETV: Isamaa poliitiku tehases tehti “orjatööd”

ETV teisipäevases arutelusaates ”Impulss” arutati Viljandi küünlavabrikus Hansa Candle tekkinud probleemi: mitmed töötajad said tehases töötades kutsehaigused, Tööinspektsioon tuvastas tehases hulgaliselt rikkumisi, kuid juhtkond polevat töötajate kaebustele reageerinud. Tehase omanik on Isamaa poliitik Harri Juhani Aaltonen, kes on annetanud oma koduerakonnale aastate jooksul üle 64 000 euro.

Rängad kutsehaigused ja null kompensatsiooni tehase omanikult

Ajakirjanikega on suhelnud Hansa Candle’i kolm endist töötajat, kelle sõnul olid nad sunnitud töötama „ebainimlikes tingimustes“, näiteks tööpingid ei vastanud elementaarsetele nõuetele. Lisaks nappis tehases ettevõtja koonerdamise tõttu tööjõudu, mistõttu iga töötaja oli ülekoormatud.

“Inimesi oli vajalike operatsioonide jaoks liiga vähe. Üritati võimalikult vähestega hakkama saada,” meenutas endine töötaja Berit Taul. Tema sõnul polnud pärast tööpäeva lõppu enam tarvis isegi trenni minna – 12 tunniga tuli kokku 30 000 sammu.

Kõige selle tulemusel on paljudel töötajatel tekkinud terviseprobleemid, kuid inimesed kartsid isegi arsti juurde minna, sest kutsehaiguse diagnoosi korral oleks neid ähvardanud töökoha kaotus.

Just see juhtus tehase endise töötaja Marju Truuga, kellel diagnoositi kutsehaigus ja tehti kaks operatsiooni väljakäiva seljadiski tõttu ning veel üks operatsioon kätel. Lisaks elumuutvale haigusele jäi Truu ka tööst ilma, kuid Aaltonen pole talle mingit kompensatsiooni maksnud.

Marju ainsaks võimaluseks jääb endise tööandja vastu kohtusse minek, seletas saates osalenud töötervishoiuarst Evelin Ilves. Nimelt on kutsehaigustega seonduvalt Eesti erandlik riik, sest siin lahendatakse töötervishoiu vaidlused kohtu kaudu. Seetõttu on ka tööandja tugevamas seisus, sest suudab omale parema advokaadi palgata, lisas ta.

Hulgaliselt rikkumisi Isamaa suurannetaja ettevõttes

Ettevõtte vastu tundis huvi ka Tööinspektsioon. Terve aasta kestnud uurimise jooksul tuvastati tervelt 27 rikkumist. Inspektsiooni juhi Kaire Saarepi sõnul ei leita enamasti ühest ettevõttest üle kümne rikkumise.

Märkimisväärne on ka asjaolu, et härra Aaltonen, kelle tehases on kõik need rikkumised aset leidnud, on Viljandis tuntud kohalik poliitik. Skandaalse tehase omanik on annetanud oma koduerakonnale Isamaa aastate jooksul kokku 64 385 eurot. Kui endiste töötajate kaebused ja Tööinspektsiooni sõnad vastavad tõele, siis on need vahendid tulnud vähemalt osaliselt töötajate ohutuse koonerdamise arvelt.

Huvitav on ka see, et härra Aaltonen on korduvalt võtnud sõna Eesti sisepoliitilistel teemadel, väites muuhulgas, et Eestis olevat „liiga palju sotsialismi“ ning ettevõtjaid et tohigi senisest rohkem maksustada või reguleerida. Samuti on ta kritiseerinud miinimumpalga tõusu.

Küll aga kiitles veel eelmisel aastal Hansa Candle’i tehase omanik, et tema ettevõttel läheb hästi ning praegu on hea äri ajada, sest „muutustega“ rahulolematutel töötajatel pole teise kohta tööle „minek enam nii lihtne“. Lisaks uhkustas isamaalane Aaltonen, et tema „ei tõsta palka, vaid [jagab] igasugu boonuseid“, jäädes siiski konkreetsete summade osas napisõnaliseks.

Artiklid samast kategooriast