Uuring: 99% ameeriklasi hakkab maksma vähem makse Kamala Harrise plaani järgi

Sel nädalal avaldatud sõltumatu uuring paljastab, et demokraadi Kamala Harrise maksuplaani teostumise puhul langeks 99% ameeriklaste maksud, kuid 1% kõige rikkamate ameeriklaste maksud tõuseks. See-eest vabariiklase Donald Trumpi maksuplaani teoks saamisest kaotaks kõik ameeriklased peale kõige rikkama 5%. Eesti poliitikutelgi tasuks võtta õppust Kamala Harrisest.

Kamala Harrise plaan: kõrgemad toetused noortele peredele ja suuremad maksud suurettevõtetele

Põhjus, mis töölis- ja keskklassi ameeriklased võidaks eranditult Kamala Harrise maksuplaanist, peitub selle lihtsates põhimõtetes.

Nimelt kui jutt käib eraisikutest, ei kavatse demokraatide kandidaat tõsta makse mitte kellelegi peale nende, kes teenivad üle 400 000 dollari aastas ehk üle 33 000 dollari kuus. Neilt ameeriklastelt palutakse suuremat panust läbi sotsiaalmaksu, et rahastada avalikku tervishoiusüsteemi.

Küll aga soovib Harris suurendada maksusoodustust vastsündinud lapse eest 6000 dollarini aastas ning iga alaealise pereliikme eest kuni 3600 dollarit. Kusjuures suuremat maksusoodustust saaksid madalama sissetulekutega pered, kusjuures liiga väikeste sissetulekute tõttu kasutamata jäänud maksusoodustuse osa kantaks otse Ameerika lapsevanemate kontodele. Sisuliselt tähendab Harrise plaan 300 dollari suurust lapsetoetust iga lapse eest igale keskmisele USA perele.

Lisaks kavandab Harris kuni 25 000 dollari suuruse toetuse maksmist noortele peredele, kes soovivad osta oma esimese kodu. Alustavad väikeettevõtjad saaksid aga kuni 50 000 dollarit maksulangetust.

Nende kulutuste katteallikaks oleks demokraatide plaani järgi ettevõtete tulumaksu tõstmine 21% pealt 28%-le ning eraldi maksutõus nendele ameeriklastele, kes teenivad üle miljoni dollari aastas.

Trumpi maksutõusud tabaksid kõiki peale rikaste ning lööksid isegi Eestit

See-eest soovib ennast miljardäriks nimetav vabariiklane Donald Trump langetada suurettevõtete tulumaksu vähemalt 20%-le ja osadele ettevõtetele kõigest 15%-le. See-eest vaesematele majapidamistele mõeldud hetkel kehtivad ajutised maksulangetused osaliselt lõppeks Trumpi plaani järgi.

Kuid kõige vastuolulisem osa Trumpi plaanist on imporditollide kehtestamine kõikidele välismaistele kaupadele. Kui Hiina kaupadele kavatseb vabariiklaste juht kehtestada tervelt 60%-lise impordimaksu, ei pääseks Trumpi tollidest ka Eesti tootjad.

Nimelt soovib Trump kehtestada Euroopa riikide toodangule 20%-lise impordimaksu, mis mõjutaks laastavalt USA-sse eksportivaid ettevõtteid. Seetõttu võib Trumpi võit USA-s viia tööstuste sulgemiseni Eestis ja teistes Euroopa Liidu riikides.

Imporditollidest ei jää puutumata ka ameeriklased ise, sest välismaiste kaupade kallinemine kajastub ekspertide sõnul kohe hinnatõusus USA poodides.

Eesti poliitikud võiksid võtta eeskuju Harrisest, mitte Trumpist

Eesti poliitikutelgi tasuks võtta õppust Kamala Harrise ideedest: lapsetoetuse suurendamine alates esimesest lapsest, noorte perede toetamine esimese kodu soetamisel ning maksutõusud ainult kõige rikkamatele ja suurettevõtetele – see on tõeline töölis- ja keskklassi huvide eest seisev plaan.

Märkimisväärne on ka asjaolu, et sõltumatu USA eelarvenõukogu (Committee for a Responsible Federal Budget) arvutuste järgi kasvatab Trumpi plaan 10 aastaga USA riigivõlga tervelt 7,5 triljoni dollari võrra, samas kui Harrise plaanide kogukulu on kaks korda väiksem.

Artiklid samast kategooriast