Leedu sotsid lubasid rohkem riiki ja võitsidki nõnda valimised

Pühapäeva hilisõhtul selgusid Leedu parlamendivalimiste tulemused: võitjateks osutusid sotsiaaldemokraadid (LSDP), kes kogusid 141-kohalises parlamendis tervelt 52 kohta. Ühtlasi on tegemist parima tulemusega erakonna ajaloos. Seni riiki valitsenud konservatiivid pidid leppima ainult 28 mandaadiga. Leedu sotside eduvalem oli lihtne: rohkem riiki, mis toimib tavainimeste huvides.

Viimased neli aastat Leedut valitsenud konservatiivid on jätnud vastuolulise pärandi: Leedu pensionäridest elab 39% vaesuses, erinevused rikaste ja vaeste sissetulekute vahel on süvenenud ning samuti on kasvanud ravijärjekorrad. Suurtes keskustes on probleemiks aga kohtade nappus lasteaedades ja koolides.

Opositsioonilised sotsiaaldemokraadid otsustasid pakkuda omapoolse lahenduse: riik peab võtma rohkem vastutust inimeste heaolu ja majanduse arengu eest. Seda mõtet kandis ka erakonna valimisloosung: „Toimiv riik“.

Erakorraline pensionitõus, lühemad ravijärjekorrad ja õiglane maksusüsteem

Leedu sotside peamisteks lubadusteks oligi erakorraline pensionitõus ning miinimumpalga vabastamine tulumaksust, et pakkuda kohe leevendust eakatele ning madalapalgalistele. Lisaks soovib erakond langetada käibemaksumäära osadele toidu- ja esmatarbekaupadele.

Samuti on LSDP juht Vilija Blinkevičiūtė lubanud suurt rahasüsti solidaarsesse tervishoiusüsteemi, et ravijärjekorrad lüheneks ning ravi oleks sama kvaliteetne nii maal kui suurtes linnades. Samuti soovivad Leedu valimiste võitjad eraldada lisavahendid uute koolide ehitamiseks kasvava laste arvuga piirkondades, et vanemad poleks sunnitud viima oma lapsed erakooli munitsipaalkoolis vabade kohtade puudumise tõttu. Viimane on tõeliseks probleemiks Leedu pealinnas Vilniuses. Erakonna plaanide järgi saaksid palgatõusu ja õpetajad ise.

Mõistagi on tegemist kulukate lubadustega. Ometi ei tegelenud Leedu sotsid populismiga, vaid ütlesid välja ausalt: et sotsiaalsfääri parandada, on vaja lisapanust jõukatelt. Seetõttu ütles Blinkevičiūtė selgelt välja, et tema juhitud valitsus suurendab ettevõtete tulumaksu praeguselt 16 protsendilt vähemalt 20 protsendile, laiendab ravikindlustusmaksu baasi palkadelt ka teistele tuludele ning ka mitmekordse keskmise palga teenijate maksud võivad tõusta.

Leedu riik võtab edaspidi jõulisema rolli majanduse juhtimisel

Kuid kas ongi nii, et Leedu sotsid hakkavad ainult jõukust maksustama ning jätavad majanduse unarusse? Kaugeltki mitte!

Nimelt soovib LSDP suurendada riigi rolli majanduse juhtimises. Leedu sotside üheks populaarseimaks lubaduseks osutus riikliku kommertspanga rajamise idee: Leedu ärilaenude intressimäärad on kõrgeimad kogu Euroopa Liidus, mis viitab ebapiisavale konkurentsile pankade vahel.

Leedu sotsiaaldemokraatide meelest võikski uus riiklik pank tegelda ennekõike väikeettevõtetele ja tööstusettevõtetele laenude pakkumisega, kuid lisaks sellele pakkuda ka soodsamaid eluasemelaene noortele peredele.

Siiski ei piirdu LSDP eluasemepoliitika ainult soodsamate laenutingimustega ning riikliku käendusega koduostjatele. Et oma kodu oleks ka vähekindlustatud peredel, plaanivad Leedu sotsid luua eraldi riikliku fondi, millest aidataks kohalikel omavalitsustel ehitada munitsipaalelamuid. Samuti tahavad Leedu sotsid üle anda omavalitsustele tasu küsimata seni riigi omandis olnud maatükid – ainus tingimus on, et tuleb kingitud maatükil kortermaju ehitama hakata!

Ka tööturul ja energeetikas on Leedu sotside plaanid ambitsioonikad: valimiste võitja soovib käivitada riigis neljapäevase töönädala pilootprojekti ning kiirendada taastuvenergia tootmisvõimsuste arendamist, et Leedus toodetaks rohkem odavat rohelist energiat.

Valitsusvahetus ei vähenda, vaid hoopis suurendab Leedu kaitsekulutusi

Huvitaval kombel on senine konservatiivne Leedu valitsus armastanud kiidelda, justkui ainult tänu sellele oleks Leedu kaitstud. Samal ajal keeldusid Leedu konservatiivid korduvalt riigi kaitsekulutusi kolmest protsendist sisemajanduse koguproduktist (SKP) tõstmast, väites, et selleks raha pole. Seda vaatama asjaolule, et Leedu IT-ettevõtjad koostasid avaliku pöördumise ja viisid läbi lausa reklaamikampaania, milles kutsusid valitsust üles oma kasumeid rohkem maksustama ja suunama saadud raha riigikaitsesse.

Just seda plaanivadki valimisi võitnud Leedu sotsid teha: nende eesmärk on tõsta kaitsekulutused püsivalt vähemalt 3,5 protsendile SKP-st, katteallikaks ongi ettevõtete tulumaksu tõus.

Samuti jääb Leedu ka sotside juhtimisel Ukraina ustavaks toetajaks: Leedu sotside sõnul kavatsevad nemad kulutada Ukraina abistamiseks vähemalt 0,25 protsenti SKP-st aastas.

Artiklid samast kategooriast