Briti uue vasakpoolse valitsuse plaanid: majanduse kasvatamine kasinuspoliitika asemel

Tööerakonna juht ja uus Briti peaminister Keir Starmer ning asepeaminister Angela Rayner. Allikas: labourlist

Briti Tööerakond võitis veenvalt juuli alguses peetud üldvalimised, samas kui konservatiivid said halvima tulemuse oma ajaloos. Tooride lüüasaamise põhjuseks on Briti majanduse ülinukker seis ning senise valitsuse läbikukkunud rahanduspoliitika. Leiboristide juhi ja uue peaministri Keir Starmeri plaanid majanduse kasvatamiseks on ambitsioonikad ja hõlmavad 1,5 miljoni uue kodu ehitamist ning riikliku investeerimisfondi ja riigile kuuluva uue energeetikaettevõtte loomist.

Konservatiivide pärandiks on aeglaseim majanduskasv ja suurm maksukoormus aastakümnete jooksul

Kuigi nii Eestis kui ka paljudes teistes Euroopa riikides levib ikka müüt, justkui konservatiivid oleksid riigi rahaasjade ajamise ja majanduse juhtimise osas suutlikumad kui vasakpoolsed, kinnitab Briti näide vastupidist.

Nimelt kasvasid brittide sissetulekud konservatiivide 13 valitsemisaasta jooksul 2010. kuni 2013. aastani ainult 6 protsenti, kirjutab mõjukas Briti mõttekoda Institute for Fiscal Studies. Sellele eelnenud 13 aasta jooksul, mil riiki valitsesid leiboristid, kasvasid keskmise briti reaalsissetulekud 30 protsendi võrra – vahe on viiekordne!

Seda enam, ametlik statistika kinnitab, et Briti maksukoormus tõusis konservatiivide juhtimisel kõrgeimale tasemele alates 1949. aastast! Sellele vaatamata kasvas Ühendkuningriigi valitsuse võlakoormus konservatiivide juhtimisel 64,7 protsendilt 2010. aastal praeguseks 96,5 protsendini. Tegemist on kõrgeima tasemega alates 1960. aastastest.

Selgus, et maailma kõige vanema siiani tegutseva konservatiivse erakonna juhtimisel majandus ei kasva ning rahandus on kriisis. Sellele lisanduvad avaliku sektori kroonilisest alarahastusest tingituna ajalooliselt pikaks veninud ravijärjekorrad, ülekoormatud vanglad ja madalad investeeringud.

Vasakpoolsed teevad teistmoodi

Seetõttu pole üllatav, et Briti valijad otsustasid konservatiivide valitsusest lahti saada. Uus valitsus lubab teha asju teistmoodi ning on seadnud sihiks konservatiivide kasinuspoliitika asemel majanduse kasvatamise, kirjutab Postimees.

Esiteks kavatseb Tööerakonna valitsus asutada riiklik fond, mis investeeriks rohelisse energiasse, elektriautode tehaste ehitamisse ning terasetööstuse taastamisse. Fondi esialgseks mahuks oleks 7,3 miljardit naela (8,6 miljardit eurot).

Kinnisvara kättesaadavuse parandamiseks kavatseb uus valitsus aga ehitada viie aasta jooksul 1,5 miljonit uut kodu, vähendades selleks planeeringute koostamisega seotud bürokraatiat.

Leiboristid kavatsevad luua ka riigile kuuluva energiaettevõtte GB Energy, et kahandada riigi sõltuvust välismaistest energiaettevõtetest. Valitsus plaanib investeerida uude ettevõttesse 8,3 miljardit naela, millega loodetakse vähendada kodumajapidamiste energiaarveid 300 naela võrra aastas.

Pole üllatav, et seekord toetasid leiboriste ka paljud Londoni börsil kauplevate ettevõtete omanikud ja riigi menukaim majandusajaleht Financial Times – majanduskasvust on kasu võrdselt nii rikastele kui ka vaestele.

Artiklid samast kategooriast