Enim naiskandidaate on sotsidel, vähim EKRE-l

Selgub, et neil Riigikogu valimistel täisnimekirja esindanud erakondadest on enim naiskandidaate liberaalsete parteide nimekirjades, ja vähim konservatiivsete erakondade nimekirjades. Kõige selgemalt eristuvad teistest erakondadest SDE ja EKRE.

Kõikidest kandidaatidest moodustavad naised 33% ja mehed 67% ehk soolisest tasakaalust on asi kaugel. Samuti on kõikide erakondade nimekirjades rohkem mehi kui naisi. Ometi erakondade vahel on suured erinevused.
Enim naisi kandideerib sotsiaaldemokraatide nimekirjas – neid on seal tervelt 55, millega eristuvad sotsid selgelt kõikidest teistest erakondadest. Nimelt ainsana täisnimekirja esitanud erakondadest on sotsid taganud, et vähemalt 40% kandidaatidest oleks naised. Kokku täisnimekirjas on 125 kandidaati.
Sotsiaaldemokraatidele järgnevad Eesti 200 48 naiskandidaadiga ja Reformierakond 44 naiskandidaadiga. Parempoolsete nimekirjas kandideerib 41 naist.
Selgelt vähem naisi on konservatiivsemate parteide nimekirjades: Keskerakonnaga kandideerib 38 naist, Isamaa nimekirjas on naisi 28 ja EKRE nimekirjas neid on kõigest 23.
Polegi üllatav, et naiste õiguste eest enim seisvad erakonnad meelitavad naisi kandideerima, samas kui konservatiivide ridades naised kandideerima ei kiirusta.

Märkimisväärne on ka see, et täisnimekirja esitanud erakondadest on suurim arv ringkondade esinumbreid samuti sotsiaaldemokraatidel ja Eesti 200-l: mõlemal 4 naissoost esinumbrit.

Artiklid samast kategooriast