Hispaania valimiste pingeline seis – kas vasakpoolne Pedro Sanchez jääb võimule?

Hispaanias toimuvad sel pühapäeval (23. juulil) üldvalimised ning seis ei saa olla pingelisem: valitsevatele peaminister Pedro Sanchezi sotsialistidele, nende koalitsiooniliitlastele ja Sanchezi peaministrikandidatuuri senistel parlamendihääletustel toetanud regionaalsetele parteidele ennustatakse umbes poole parlamendikohtadest. Teise poole parlamendikohtadest ennustatakse konservatiivsele Rahvaparteile ja paremäärmuslastele erakonnast Vox.

Nii väga väiksed muutused erakondade toetusest valimistu lõpusirgel võivad tähendada seda, et võimule jääb vasakpoolne Pedro Sanchez, kui ka seda, et peaministriks tõuseb hoopis parempoolne Rahvapartei poliitik Alberto Nunez Feijoo.

Kontrastid Sanchezi ja võimaliku parempoolse valitsuse vahel ei saa olla teravamad: kui konservatiivide võimalik koalitsioonipartner Vox tahab piirata naiste õigusi ning kiidab avalikult kunagist Hispaania diktaatorit Francisco Francot, siis Pedro Sanchez on seisnud töötajate ja naiste õiguste eest ning suutis hoida riigi inflatsiooni madalal.

Võimalik parempoolne peaminister Feijoo on aga pidanud aru andma ajakirjanikele oma väidetavatest ammustest sõprussuhetest süüdimõistetud narkosmugeldaja ja rahapesitsejaga.

Tugev ja solidaarne majandus

Seletame aga, mida Pedro Sanchez on teinud oma peaministriks oleku jooksul alates 2018. aasta juunist. Alustame majandusest.

Jah, Teie pole eksinud – inflatsiooni saabki hoida madalal! Kui euroala keskmiselt oli inflatsioon juunis 5,5% ning Eestis lausa 9,0%, siis Hispaanias oli vastav näitaja ainult 1,6%. Seletus peitub selles, et Hispaania valitsus on kehtestanud eelmisel aastal hinnalae gaasihinnale ning samuti kehtestas tulevikku silmas pidades soodsa elektrihinna tariifi tarbijatele.

Kuid suurimateks võitjateks Sanchezi ametiajast on olnud miinimumpalga saajad. Nii on valitsus tõstnud miinimumpalka selle aasta alguses 8% võrra ning kokku on miinimumpalk tõusnud viimase viie aasta jooksul – just Sanchezi peaministriks oleku aja vältel – tervelt 47%.

Õiglane riik naistele

Kuid Pedro Sanchezi reformid ei lõppenud solidaarse ja õiglase majandusega. Tema valitsus on tegelenud ka naiste õiguste seisu parandamisega.

Nii on Sanchezi vasakpoolne valitsus vastu võtnud selle aasta alguses seaduse, mis kohustab suurettevõtteid tagama vähemalt 40% juhtivatest töökohtadest naistele. Ühtlasi kohustab seadus erakondi esitada valimistel võrdse arvu nais- ja meeskandidaate, parandamaks naiste esindatust valitud kogudes.

Samuti on Pedro Sanchezi valitsus laiendanud abordiõigusi, kohustades avaõiguslikke haiglaid tegema aborte. Seni lõviosa abortidest leidis Hispaanias aset erakliinikutes, sest avaõiguslike kliinikute tohtrid tohtisid keelduda aborte teostamast religioossetel põhjustel.

Hispaanlaste valik on lihtne: õiglane ja solidaarne riik, mis hoolib madalapalgalistest ja naistest, või parempoolne koalitsioon. Viimane aga tugineks diktatuuri nostalgiliselt meenutava erakonna häältele. Ometi viis aastat võimul on pikk aeg, et valijad väsiks võimulolijatest ja hääletaksid muutuste poolt, isegi kui need muutused ei pruugi üldse positiivsed olla.

Artiklid samast kategooriast