Isamaa ja Reformierakonna sõsarad astusid võimuliitu paremäärmuslastega

Kuigi Reformierakond on pikka aega ennast EKRE-le vastandunud ning viimasel ajal püüab Isamaa maha pesta oma ülikonnalt EKREIKE valitsusest jäänud plekke, siis mujal Euroopa Liidus teevad oravate ja isamaalaste sõsarad usinalt koostööd paremäärmuslastega.

Reffide suured sõbrad läksid kremlimeelse äärmuslasega valitsusse

Üheks Euroopa liberaalide tähtsaimaks erakonnaks on ametist lahkuva ja NATO peasekretäri kohale Kaja Kallase asemel suunduva Hollandi peaministri Mark Rutte erakond VVD (Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia eest). VVD mängib olulist rolli Euroopa Parlamendi fraktsioonis Renew Europe, kuhu kuuluvad Eestist Reformi- ja Keskerakond.

Kuigi Hollandi liberaalid reklaamivad ennast Euroopa väärtuste tugevate kandjatena, siiski otsustasid nad minna koalitsiooni tuntud paremäärmuslase ja Ukraina abistamist minevikus teravalt kritiseerinud Geert Wildersi Vabadusparteiga (PVV).

Mai keskel teatasidki Wildersi PVV, VVD ja veel kaks väiksemat konservatiivset parteid, et nad on kokku leppinud ühise valitsuse moodustamises. Järeleandmisena koalitsioonipartneritele teatas Wilders, et ta ei hakka olema uue valitsuse peaminister, samuti lubas ta liikuda senise valitsuse välispoliitilisel kursil.

Ometi õnnitles Ukraina abistamist Brüsselis korduvalt vetostanud Ungari peaminister Viktor Orban kiiresti Wildersit, lisades, et ta ootab põnevusega tulevast koostööd.

Isamaa parteikaaslased kutsusid valitsusse abordivastaseid paremäärmuslasi

Samuti teeb vilgast koostööd paremäärmuslastega Isamaaga samasse Euroopa erakonda – Euroopa Rahvaparteisse – kuuluv Horvaatia võimupartei HDZ (Horvaatia Demokraatlik Liit). 17. mail võitis Horvaatia parlamendis usaldushääletuse uus valitsuskoalitsioon, kuhu kuulub lisaks HDZ-le paremäärmuslik erakond Kodumaa Liikumine (DP).

DP peamiste eesmärkide hulgas on muuhulgas abortide piiramine, märgib uudisteagentuur AP.

Asja teeb huvitavamaks asjaolu, et HDZ juht ja Horvaatia kauaaegne peaminister Andrej Plenkovic on Euroopa Rahvapartei (EPP) esinumbri ja praeguse Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni üks suurimaid liitlasi. Ka von der Leyen ise pole seni ühemõtteliselt välistanud koostööd paremäärmuslastega Euroopa Parlamendi valimiste järel.

Põhjala riigid on hoiatavaks näiteks

Kuigi viimased arengud Hollandis ja Horvaatias on murettekitavad, pole see esimene kord, kui peavoolu liberaalid ja konservatiivid on läinud valitsusse koos paremäärmuslastega.

Kindlasti mäletavad valijad, kuidas Isamaa ja Keskerakond tõid 2019. aastal Eestis võimule EKRE. Ka Eestis naaberriikides – Rootsis ja Soomes – valitsevad peavaoolu konservatiivid ja liberaalid koos paremäärmuslastega.

Nii toetub Rootsi valitsus, millesse kuuluvad Moderaadid, Kristlikud Demokraadid ja Liberaalid, paremäärmuslike Rootsi Demokraatide parlamentaarsele toetusele. Kusjuures kasvasid Rootsi Demokraadid 2000. aastate keskpaigas uusnatsi taustaga organisatsioonist.

Soomes aga püsib peaminister Petteri Orpo võimul tänu Põlissoomlaste toetusele. Ka Koonderakond kuulub sarnaselt Isamaaga EPP-sse. Soome näitab, milleni viib peavoolu konservatiivide valimine: napi enamusega võimuliit püsib ainult tänu kohaliku EKRE valitsusse toomisele, vastutasuks nõustub kohalik EKRE konservatiivide nõutud drakooniliste eelarvekärbetega, mis Soome valitsuse plaanide kohaselt hakkavad puudutama isegi pensione.

Kokkuvõtte asemel: aina rohkem Euroopa konservatiive ja paremliberaale on valmis võimu nimel paremäärmuslastega valitsust moodustama. Kui Isamaa on juba seda teed Eestis korda läinud, siis ka Reformierakonda ei saa lõpuni usaldada – tasub ainult vaadata nende sõsarate tegevust Hollandis ja Rootsis. Seni pole Kaja Kallas kordagi VVD koalitsioonipartneri valikut hukka mõistnud.

Artiklid samast kategooriast