Isegi Prantsuse konservatiivid toetavad astmelist tulumaksu

Prantsuse uus peaminister Michel Barnier. Allikas: Matignon, Alexandra Lebon

Nagu Eestigi, seisab Prantsusmaa silmitsi suure eelarvepuudujäägiga, mille vähendamiseks ei jää palju võimalusi üle peale kärbete ja maksutõusude. Kuigi Prantsusmaad valitseb parempoolne valitsus, teatas uus peaminister Michel Barnier, et ta ei tõsta makse vaestele ja keskklassile, küll aga suurendab rikaste maksukoormust. See-eest ei taha astmelisest tulumaksust kuulda midagi ei valitsev Reformierakond ega opositsiooni juhtiv jõud Isamaa.

Prantsuse võlakoormus on tõusnud 110 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP) ja eelarvepuudujääk kasvab järgmisel aastal koguni 6,2 protsendini SKP-st. Maksimaalselt lubatud näitaja EL-is on ainult 3 protsenti. Probleemi lahenduseks kavandab uus peaminister Michel Barnier tõsta makse – aga ainult rikastele, mitte vaestele.

„Ma ei kavatse tõsta kõikide Prantsuse inimeste makse, kindlasti mitte kõige vaesemate, töötajate või keskklassi makse. Kuid ma ei saa välistada, et kõige jõukamad panustavad rohkem pingutustesse olukorra parandamiseks,“ ütles Barnier telekanalile France 2.

Teisisõnu välistab Barnier käibemaksu või keskmiste sissetulekutega inimeste tulumaksu tõstmist. Küll aga kirjutab Prantsuse meedia, et Barnieri plaaniks on suurendada kõige jõukamate ja suurettevõtete maksukoormust. Ehk jutt käib tõenäoliselt astmelise tulumaksu suurendamisest kõige rikkamatele ning ettevõtete tulumaksu tõstmisest.

Märkimisväärne on asjaolu, et eelmisel nädalal ametisse astunud Prantsuse valitsust peetakse senisest parempoolsemaks ja konservatiivsemaks – sellise hinnangu on andnud muuhulgas näiteks Postimees. Barnier ise kuulub Vabariiklaste erakonda, mis istub europarlamendis koos erakond Isamaaga Euroopa Rahvapartei (EPP) fraktsioonis.

Eesti konservatiivid Prantsuse kolleegidest eeskuju ei võta

Ometi Isamaa, EKRE, Parempoolsed ning teised konservatiivsed erakonnad on tuliselt vastu nii astmelisele tulumaksule kui ka ettevõtete tulumaksu kehtestamisele. Tõsi, astmelise tulumaksu vastu on ka valitsev Reformierakond, mille liikmed kuuluvad sama Euroopa partei – liberaalide – sekka koos Prantsuse president Emmanuel Macroniga.

Seda vaatamata asjaolule, et märtsikuise Norstati uuringu järgi toetab ülekaalukas enamus SDE, Keskerakonna, EKRE, Isamaa ja Eesti 200 valijatest astmelise tulumaksu kehtestamist. Ometi on selle maksu eestvedajaks viimasel ajal olnud ainult sotsiaaldemokraadid, minevikus ka Keskerakond.

Äkki võiksid Eesti konservatiivid ja parempoolsed võtta õppust oma Prantsuse kolleegidest ja asuda astmelist tulumaksu toetama? On ju mõistlik, kui riigirahanduse korda viimisse panustavad rohkem need, kel on suurem maksevõime ning kel on korras rahandusest rohkem võita – kõige jõukamad.

Artiklid samast kategooriast