Kas Keskerakond on muutunud peale Savisaart veelgi tagurlikumaks?

Abieluvõrdsuse eelnõu läbis Riigikogus esimese lugemise – Eesti on teinud veel ühe sammu progressiivse, võrdse ja inimestest hooliva ühiskonna poole. Hääletus toimus ilma üllatusteta: eelnõuga jätkamise poolt hääletasid eranditult ainult koalitsiooni saadikud ning eelnõu tagasilükkamist toetasid eranditult opositsiooni saadikud.

Või siiski üks asi oli üllatuseks: ükski Keskerakonna saadikutest ei toetanud eelnõuga jätkamist, kuus valdavalt vene emakeelega Keskerakonna saadikut toetas eelnõu tagasilükkamist ning ülejäänud keskerakondlased eesotsas parteijuhi Jüri Ratasega sootuks üldse keeldusid hääletamast.

Miks peab selline hääletustulemus olema üllatav? Üheks põhjuseks on see, et ammusel 2014. aastal leidus Keskerakonna ridades tervelt neli saadikud, nende hulgas Kadri Simson, kes toetasid kooseluseadust. Ehk pea kümnendi järel on Ratase Keskerakond muutunud veelgi konservatiivsemaks kui see oli Savisaare ajal. Kuid see pole veel kõik.

Libaliberaalid ja vene konservatiivid

Keskerakonna venekeelsete saadikute – nimeliselt nendeks olid Maria Jufereva-Skuratovski, Aleksei Jevgrafov, Vadim Belobrovtsev, Anastassia Kovalenko-Kõlvart ja Aleksander Tsaplõgin – otsus hääletada abieluvõrdsuse vastu polegi üllatav. Ainult vähestele on saladuseks, et Keskerakonna valijate arvestatav hulk on venekeelsed valijad, kellest paljud siiamaale ammutavad oma teadmisi Kremli infokanalitest. Seal aga lisaks Ukraina vastu sõdimise õigustamisele hoiatatakse „roiskuva Lääne“ eest, kus valitseb „homoteerull“. Polegi üllatav, et selliseid valijaid esindavad saadikud nõnda hääletavad.

Lisaks on abieluvõrdsuse eelnõu tagasilükkamise poolt hääletanud endine Mustamäe linnaosavanem Lauri Laats. Laatsi hääletus vihjab, et Tallinna linnapea Mihhail Kõlvartiga seotud keskerakondlased, nende päritolust ja emakeelest sõltumata, toetavad Keskerakonna EKREstumist. Teistmoodi ei saa nimetada protsessi, mille jooksul hääletavad üha sagedamini eri küsimustes Keskerakond ja EKRE samamoodi. Küll aga osutus suureks üllatuseks, et ükski Ratase leeri inimestest – isegi Tanel Kiik – ei astunud välja eelnõu kaitseks. Paistab, et ka Ratas toetab hiilivat EKREstumist – ju vanad EKREIKE koalitsioonipartnerid on omavahel head sõbrad, kes jagavad ühiseid väärtusi.

Tuleb meenutada, et Keskerakond kuulub Europarlamendis ühisesse liberaalide fraktsiooni koos Reformierakonnaga. Ometi on raske leida ühtegi valdkonda, kus Keskerakonna tegelik käitumine meenutaks karvavõrdki liberaalsust.

Aeg näitab, millal vormistab Keskerakond ametlikult oma muutumist konservatiivseks venelaste parteiks. Selge on aga see, et keskparteis pole ühelgi progressiivse mõtteviisiga inimesel mõtet liikmeks olla või seda erakonda valimistel toetada. Järgmine võimalus valida, kas ikka soovitakse saata Europarlamenti libaliberaale, on Eesti inimestel aasta pärast.

Artiklid samast kategooriast