Eesti on tublilt toetanud Ukrainat nii relvade kui humanitaarse abiga. Eesti valitsuse peaministrina on Kaja Kallas jaganud sel teemal rohkesti intervjuusid välisajakirjanikele. Pole üllatav, et need samad ajakirjanikud on hakanud arutama, et Kallasest võiks saada järgmine NATO peasekretär.
Me ei tea, kas see ka nii juhtub. Kuid juhul kui Kallas lahkub Eesti poliitikast Brüsseli töö nimel, tõusetub üks lihtne küsimus: mis saab Reformierakonnast edasi? Pole alusetu eeldada, et ilma Kallaseta nõustuks kiiresti oravad EKRE valitsusse kutsumisega.
Kuidas nii? Kaja Kallas ju lubas, et tema juhtimisel Reform EKRE-ga leibu ühte kappi ei pane. Paraku selles lubaduses pole midagi selle kohta, mida teeb Reformierakond siis, kui Kaja Kallas selle erakonna juht enam pole. Üldteada fakt on, et suurimaks pretendendiks Kallase pärija kohale oleks Kristen Michal – poliitik, kes varem ei välistanud valitsuse moodustamist EKREga.
Aga EKRE ja Reform ju riidlevad omavahel kogu aeg! Riidlevad küll, aga sarnane vastandumine ei seganud Reformil ja Keskerakonnal ühist valitsust moodustada. EKRE on aga vaadetelt Reformile palju lähedam kui Keskerakond oravatele.
Esiteks nii Reform kui EKRE toetavad jõukaid soosivat majanduspoliitikat. Mõlemad erakonnad on astmelise tulumaksu vastu ehk kaitsevad kõige jõukamate rahakotti maksudest. Tavarahvas peab kokku leppima pikkade ravijärjekordadega, aga Kallas ja Helme ütlevad nagu ühest suust, et rikastelt suuremat panust küsida ei tohi!
Teiseks nii EKRE kui Reform on altid riigieelarve aukude lappimiseks laenu võtma. On seda teinud EKRE koroonakriisi alguses laenates üle kahe miljardi euro, ja Reformierakond nüüd samuti võttis ühe miljardi euro suuruse laenu. Tõsi, kui EKRE võttis laenu madalate intressimääradega, siis Reform nõustus maksma kallist neljaprotsendist intressi. Ei pea ju nemad ise selle laenu tagasi maksma, vaid Eesti rahvas!
Kolmandaks nii Reformi kui EKRE juhid on Eesti eliidi koorekiht. Kallased elavad Viimsi häärberis, Helmed elavad mõisas. Neil poliitikutel puudub side tavainimeste eluga!
Seega võib juhtuda, et suur Reformi ja EKRE vastandumine on kõigest etendus, mis eelneb ühise valitsuse moodustamisele. On ju nii, et küsitluste järgi ainult need kaks erakonda saavad kahe peale valitsust moodustada – kõik teised kombinatsioonid nõuaks juba kolmikliidu sõlmimist.