Kas Sanna Marin jääb Soome peaministriks?

Soome valimisralli on lõppemas. Kuid see ei tähenda, et võitja oleks selge. Sanna Marin on toonud oma riiki NATOsse ning on edukalt võidelnud mitme kriisiga korraga, millele annab tunnustust tema valitsuse kõrge populaarsus. Kõigele sellele vaatamata peab Marin edestama kahte parempoolset konkurenti oma ameti säilitamiseks.

Viimased küsitlused näitavad ajalooliselt tasavägiseimat seisu: vahemaa kolme suurima erakonna vahel on alla ühe protsendi! Viimase Kantari küsitluse järgi on Koonderakonna toetus 19,8%, Põlissoomlaste toetus on 19,2%, ning sotsiaaldemokraatide toetus on samuti 19,2%.

Kes aga on Koonderakonna ja Põlissoomlaste juhid ning mille poolest nemad eristuvad Sanna Marinist?

Parempoolsed tahavad julmalt kärpida

Nagu ka Eestis on Kaja Kallas avaldanud soovi hakata riigieelarve kulutusi drastiliselt kokku tõmbama, on kärpemaania suurimaks Soome Koonderakonna eristuvaks jooneks. Nimelt soovib Koonderakonna juht Petteri Orpo kärpida riigieelarve kulusid 4 aastaga 6 miljardi euro võrra! Kohe meenub Kaja Kallase miljardilise kärpe soov.

Sanna Marini sotsiaaldemokraadid on vastu: sellised kärped tähendaks suurt kulude kokku tõmbamist Soome üle maailma tuntud sotsiaalkaitse valdkonnas ning lööks kõige nõrgemate pihta. See-eest pakuvad sotsiaaldemokraadid kärpimise asemel kõrgharidusse investeerimist, inimeste tööturule aitamist ning välismaalt kõrgelt haritud spetsialiste toomist. Nii saab kasvatada majandust ja ühtlasi parandada maksulaekumist. Just seetõttu sihib Sanna Marin keskmiselt vähemalt 2% majanduskasvu järgmise 4 aasta jooksul.

Põlissoomlased petsid töötajaid

Teine suur Sanna Marini konkurent on Põlissoomlased, keda juhib Riikka Purra. Põlissoomlased on traditsiooniliselt keskendunud sisserände kritiseerimisele ja see paistab neile edu toovat ka see kord.

Küll aga said Põlissoomlased hakkama valimiskampaania jooksul ühe sigadusega: alguses lubasid nemad nihutada sotsiaalkaitsemaksete tasumise kohustust töötajatelt ettevõtjate kaela. Tegemist on pikaaegse Soome ametiühingute sooviga, mida toetavad ka sotsiaaldemokraadid.

Kuid ootamatult vahetult pärast eelhääletuse lõppu kuulutus Riika Purra teledebatis, et tema küll töötajate aitamist ettevõtjate arvelt õigeks ei pea. Soome ametiühingud reageerisid teravalt, nimetades Põlissoomlaste kannapööret „valijate petmiseks“.

Soomlaste valik selgub juba pühapäeva õhtul

Õnneks me ei pea ootama kaua Soome valimiste tulemuste selgumist: juba kohe pärast jaoskondade sulgemist avaldatakse eelhääletuse tulemused. Kuna see kord eelhääletas napilt üle 40% valijatest – suurim protsent Soome ajaloo jooksul – siis lõplikud tulemused ei peaks eelhääletuse omadest eriti palju erinema.

Kas valijad eelistavad kaitsta Soome heaoluriiki toetades Sanna Marinit, või teevad valiku parempoolsete kärpehulluste kasuks, selgub juba varsti. Lõplikke tulemusi saab oodata kesköö paiku.

Artiklid samast kategooriast