Kas Tanel Kiik on Kadri Simsoni troonisoojendaja?

Keskerakonna juhivalimistel on pingeline seis: Tanel Kiike uue erakonna esimehena toetavad Narva, Lääne-, Pärnu- ja Tartumaa piirkonnad, Mihhail Kõlvarti selja taga on Tartu linn, Tallinna linnaosad, Saaremaa ja Keskerakonna Noortekogu. Nii Kiigel kui Kõlvartil on mõlemal tugevad šansid saada järgmiseks Keskerakonna juhiks, seega Keskerakonna üldkogu tulemus on hetkel ennustamatu. Täpselt samamoodi on ennustamatu see, mida tegelikult Kiik või Kõlvart erakonna juhina teeksid.

Liberaal, kes on EKRE-ga ühes paadis?

Kui Kõlvarti puhul on veel võimalik aimata, et tema võib teha Keskerakonda senisest veelgi venemeelsemaks – meenub kasvõi Tallinna linnapea pikaaegne vastuseis täiseestikeelsele koolile, – siis Kiige kandidatuur on oluliselt hämaram.

Tanel Kiik nimetab ennast sotsiaalliberaalidena, kuid samal ajal tema üks suurimaid toetajaid on keskerakonna suurim konservatiiv Jaanus Karilaid. Kiik ütleb, et tema toetab põhimõtteliselt abieluvõrdsust, kuid tema keeldus selle poolt Riigikogus hääletamast.

Kõige olulisemalt, kuigi Kiik väidab, et tema sooviks tüürida Keskerakonda liberaalsemas suunas, tema oli üks ustavamaid Jüri Ratase toetajaid EKREIKE koalitsiooni moodustamisel. Samas Kõlvart ei toetanud koalitsiooni EKRE-ga. Kes on siis tegelikult liberaalsem: traditsioonilist peremudelit propageeriv, kuid EKRE suhtes leigelt meelestunud Kõlvart, või isehakanud liberaal Kiik, kelle senine karjäär on põhinenud koostööl EKRE-ga?

Siinkohal on oluline toonitada, et sõltumata sellest, kas Keskerakond hakkab EKRE-ga koostööd tegema või mitte, praegused küsitlused ei ennusta ei Kiigele ega Kõlvartile peaministrikohta: Riigikogu suuruselt kolmas erakond peaministritooli ei saa ükskõik millises koalitsioonis.

Ratase ja Simsoni marionett

Kiige ja Kõlvarti võrdlemisel ei saa mööda vaadata veel ühest olulisest asjaolust: nende poliitikute toetusest valijate seas. Läinud valimistel mõlemad mehed kandideerisid Tallinna valimisringkondades. Kui Kõlvart tegi oma valimisringkonnas (Kesklinn, Lasnamäe ja Pirita) võimsa tulemuse pälvides 14592 valija toetuse, siis Kiige häältesaak oli suurusjärkude võrra kesisem.

Kandideerides Haabersti, Põhja-Tallinna ja Kristiine valimisringkonnas, kogus Kiik ainult 2070 häält. Seda hullem, kuigi Tanel Kiik oli selles valimisringkonnas Keskerakonna esinumber, tema sai vähem hääli kui nimekirjas tema taga olnud Vadim Belobrovtsev ja Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Kui Mihhail Kõlvart on olnud Keskerakonna suurim häältemagnet kogu Eestis kaks Riigikogu valimist järjest, siis Tanel Kiik on populaarsuselt kõigest kolmas keskerakondlane oma valimisringkonnas!

Sellises olukorras on raske väita, et Tanel Kiik oleks üldse kuigi iseseisev poliitik. Tema võlgneb kogu oma poliitilist karjääri Jüri Ratasele ning ei oma Ratasest iseseisvat võimu, populaarsust ega autoriteeti. On märkimisväärne, et Tanel Kiige valimiskampaaniat Keskerakonna juhivalimistel alustas mitte Tanel Kiik ise, vaid seda tegid kollektiivselt Jüri Ratas, Kadri Simson ja Jaak Aab, kui nad avaldasid Kiige kandidatuuri toetava ühiskirja.

Pole üllatav, et Kiik ise lubab juhiks valituks osutudes kuulata teiste juhatuse liikmete arvamusi ja seisukohti – tema oleks kõigest Jüri Ratase ja teiste mõjukate keskerakondlaste marionett.

Lõpetuseks soovitame meeles pidada, et juba järgmisel aastal saab läbi Kadri Simsoni ametiaeg eurovolinikuna. Mis oleks tema jaoks parem maandumiskoht kui Keskerakonna juhikoht? Tanel Kiige võidu puhul võib kiiresti selguda, et eurovalimiste järel Jüri Ratas läheb Brüsselisse ja Kadri Simson naaseb Brüsselist Eestisse tagasi – ametikohale, mida tema jaoks hoiab soojana Tanel Kiik.

Artiklid samast kategooriast