Kui paremparteid saavad oma tahtmise, pääsevad arsti vastuvõtule vaid rikkad
On üldteada, et Eestis on liiga pikad ravijärjekorrad ning patsientide omaosalus ravis on väga kõrge. Ometi soovivad paremparteid lahti saada viimastest solidaarsuse elementidest ning panna inimesi enda ravi eest veelgi rohkem maksma. Nii aga saavad kvaliteetset ravi ainult rikkad.
Hiljutises ETV erakondade tervishoiuteemalises debatis väitis Isamaa esindaja Lea Danilson-Järg, et „tänane tervishoiusüsteem on sotsialismi poole kaldu“. Samuti soovis Isamaa justiitsminister, et inimestel oleks võimalus „erakindlustusena endale ravikindlustus tagada“. Teisisõnu soovib Danilson-Järg, et inimesed maksaks enda ravi eest ise. Erakindlustusega inimesed pääseks tõenäoliselt ka arstile lihtsurelikest kiiremini.
Eraraha kaasamise soovijad unustavad, et Eestis on omaosalus tervishoius niigi üks kõrgemaid Euroopa Liidus – see on 23,9%. Teisisõnu, pea neljandik kõikidest ravikuludest tuleb inimeste enda taskust, mitte Haigekassalt. Kusjuures soovitab Maailma Terviseorganisatsioon (WHO), et omaosalus ei ületaks 15% piiri – muidu vähemkindlustatud ei saa endale adekvaatset ravi lubada.
WHO soovitustele vaatamata soovib ka Eesti 200 suurendada “omaosalust valdkondades, kus king kõige rohkem pigistab”. Ühtlasi rõhutab Eesti 200 “igaühe isikliku vastutuse suurendamise” tähtsust. Rahvakeeles: kui jääd haigeks, maksa enda taskust.
Mitte ainult Isamaa ja Eesti 200, vaid ka Reform ja EKRE
Paraku soovivad panna inimese ravivõimalusi suuremasse sõltuvusse tema rahakoti suurusest teisedki poliitikud, nende seas ka Kaja Kallas ja Martin Helme.
Kui Kaja Kallas sai Reformierakonna juhiks, siis tuli ta välja ideega asendada Haigekassa täielikult ainult erakindlustusega. Just nii, nagu on USA-s, mis on kurikuulus kõrgete tervishoiukulude ning vaeste kehva tervise poolest. Kallase uitmõte oli nii skandaalne, et seda mõistis hukka isegi Andrus Ansip ning ideed tuli ajutiselt maha matta.
Kuid tuleb meeles pidada, et suur valimisvõit võib anda Kaja Kallasele võimaluse ellu viia oma pikaaegse unistus ning lõhkuda solidaarset kindlustussüsteemi. Ju panid oravad oma programmi ideed eraraha suuremast kaasamisest tervishoidu.
Üllataval kombel on Kaja Kallase suur vastane Martin Helme antud küsimuses temaga ühisel nõul: temagi juba aastaid on rääkinud erakindlustuse süsteemist ning kiitnud USA moodi tervishoiupoliitikat. Seega, valides nii Reformi, EKREt kui Isamaad, võib inimene varsti avastada, et arstikabinetti pääsemiseks tuleb maksta veelgi rohkem enda taskust.
Saab ka teistmoodi
Samas vasakpoolsed erakonnad räägivad teistsugust juttu. Nii sotsiaaldemokraadid kui Keskerakond soovivad tuua lisaraha tervishoidu. Tõsi, Keskerakond samal ajal lubab ka vähendada sotsiaalmaksu rikastele. Kuna aga rahastatakse Haigekassat just sotsiaalmaksust, tekib küsimus, kust keskerakondlased lisaraha leiavad.
See-eest sotsiaaldemokraadid lubavad üle viia töövõimetuslehtede maksmise Haigekassast Töötukassa pädevusse, nii vabastades 200 miljonit eurot aastas ravijärjekordade vähendamiseks. Lisaraha tervishoidu tuleks ka dividendide suuremast maksustamisest.
Samuti lubavad sotsid laiendada ravikindlustust kõigile Eesti inimestele ning langetada ravimite käibemaksu 5%-le.
Seega, nende valimiste tervishoiu teemaline valimiskompass on lihtne: kui Teil on piisavalt raha, et oma ravi eest ise maksta, saab valida paremparteid. Kui aga sissetulekud jäävad keskmise kanti või alla selle, on parimaks valikuks sotsiaaldemokraadid.