Michal haigetele ja pensionäridele: lootke ainult enda peale, riik enam appi ei tule!

Inimesed lootku pensionipõlves ainult enda peale ning ka haiguse korral riik ei peaks appi tõttama, teatas Reformierakonna juht Kristen Michal oravapartei 30. aastapäeva puhul peetud kõnes. Just selles peitub peaministri sõnul tõeline „vabadus“.

Oma kõnes keskendus Michal „vabadusele“, kuid tema nägemus vabadusest on sügavalt äraspidine – see on haige vabastamine solidaarsest tervishoiust, pensionäri vabastamine riiklikust pensionist, riigi vabastamine kasumlikest riigiettevõtetest ning rikka ettevõtja vabastamine maksudest.

Vaesed näksigu muru ja ravigu ennast ise

Peaministri sõnum praegustele ja tulevastele pensionäridele on lihtne: raha pole.

„Sotsiaalkulud kasvavad eelarves kiiresti. Nagu ka pensionäride arv. Riik üksi ei suuda tagada võrreldavat pensioni sellega, kui vabad inimesed ka ise oma sissetulekutest pensionipõlveks raha säästavad,“ teatas peaminister.

Inimkeelde tõlgituna: kui sul polnud tööeas piisavalt suuri sissetulekuid, et ise oma pensionipõlveks säästa, oled ise süüdi ning ära isegi söanda toimetulekuks piisavast riiklikust pensionist unistada!

Kuid Reformierakonna sõnum tervishoiuvaldkonnas on veelgi õõvastavam: tervisemurede korral maksad oma ravi eest edaspidi ka ise.

„Vaja on vabade kodanike hoolt ja suuremat vastutust enda tervise eest. Alles tõelise häda korral peab riik appi tulema,“ seletas oma nägemust erakonnakaaslastele Michal.

Seega võib eeldada, et Reformierakonna juhtimisel rahastaks riik tulevikus ainult erakorralist meditsiini – kui häda pole suvalise ametniku vaates piisavalt „tõsine“, maksad oma ravi ise või jääd ravist sootuks ilma!

Tervishoiuks ja pensionideks pole raha? Mis siis, langetame ärikate makse ikka!

Samas kõnes teatas Michal, et tema seisab selle eest, et „pärast 2028. aastat kaoks maks ettevõtete kasumilt“, mis siis, et tema enda sõnul polevat solidaarseks tervishoiuks ja pensionideks piisavalt raha.

Äkki oleks mõistlikum kasumimaksu kaotamise asemel sellega jätkata ning suunata sellest laekuvad vahendid kõigile Eesti inimestele tasuta raviteenuste tagamisse ja pensioni esimese samba turgutamisse? Ja – laske mõttel lennata – äkki oleks mõistlik kaaluda astmelise tulumaksu kehtestamist? Õigupoolest kehtib selline maks kõikides Euroopa Liidu riikides peale Bulgaaria, Rumeenia, Ungari ja Eesti. Ei kõla kui just kõige edukamate riikide nimekiri.

Paraku on Michali plaan just vastupidine – solidaarset tervishoidu ja riiklikke pensione koomale tõmmata ning kasutada nõnda vabanenud vahendid maksulangetusteks suurettevõtjatele.

Lisaks teatas peaminister, et tema meelest „ei ole lahenduseks“ teiste riikide – muuhulgas Läti – plaanid tarbijahindu reguleerima hakata.

Samuti vihjas oravapartei juht enda soovile riigi omandis olevad kasumlikud ettevõtted ärimeestele sentide eest maha parseldada. Kuidas teisiti saab tõlgendada tema väidet, et „ettevõtjad näevad igapäevaselt kõige paremini, kus riik teeb asju, millega saaks erasektor paremini hakkama“?

Eestlaste õnneks tuleb Michalil küsida valijatelt oma ideede elluviimiseks juba kahe ja poole aasta pärast uut mandaati. Vaate toimetus on kindel: selline „vaesed näksigu muru, rikkad saagu maksulangetust“ plaan ei pälvi kunagi enamuse toetust.

Artiklid samast kategooriast