Sissevaade ׀ Mis on Saksamaa sotsiaaldemokraatide valimisvõidu taga?

Mark Gerassimenko kommentaar

Saksamaa üldvalimised võitsid vasaktsentristlikud sotsiaaldemokraadid (SPD), keda toetas 25,7 protsenti valijaist, näitavad esialgsed ametlikud tulemused. Vaatleme lähemalt, kellelt ja kuidas SPD hääli võitis.

  • Programmi kirjutasid selgelt vasakpoolsed poliitikud
  • Vasakpartei toetajatest on SPD taha läinud väga suur arv valijaid: üle 600 000
  • Edu tõi tõeline sotsiaaldemokraatia, mitte flirt parempoolsetega
SPD juht Olaf Scholz vahetult pärast valimisvõitu. Foto: SPD

 

Kõigepealt, sotsiaaldemokraatide kantslerikandidaat Olaf Scholz oli hoiakutelt mõõdukas, aga programm, mida Scholz ka isiklikult aktiivselt promos, on selgelt vasakpoolne – lubades miinimumpalga kiiret tõusu, varamaksu, suuremat astmelise tulumaksu ülemmäära jms.

Saksamaal on tavaks saanud, et uuringufirmad selgitavad valimiste järel, kuhu on iga erakonna eelmiste valimiste toetajad läinud. Selgub, et Vasakpartei vanad toetajad on läinud massiliselt just SPD ja ka roheliste taha. Ehk õppetunniks on see, et kui pöörad veidi, kuid mitte liiga palju vasakule, ja sinu esinumber on usaldusväärne, siis saad meelitada üle toetajaid nii endast vasakult kui paremalt.

Lühidalt: Vasakpartei kaotas, sest nüüd on Saksamaa sotsiaaldemokraadid on jälle päris sotsiaaldemokraadid, mitte alandlikud ja malbed konservatiivide koalitsioonipartnerid, kes ei julge muutusi lubada.

Nüüd on Saksamaa sotsiaaldemokraadid on jälle päris sotsiaaldemokraadid, mitte alandlikud ja malbed konservatiivide koalitsioonipartnerid.

Erinevalt Eestis ei ole Saksamaal parteijuht tingimata ise peaministri ehk kantsleri kandidaat. SPD on kaks kaasesimeest, Saskia Esken ja Norbert Walter-Borjans, kes mõlemad on selgelt vasakpoolsed. SPD juhatuse liige on endine erakonna noorteorganisatsiooni ehk Jusose juht Kevin Kühnert, kes sai kurikuulsaks näiteks üleskutsega riigistada autotööstus, ja võitis läinud õhtul majoritaarse otsemandaadi konservatiivist saadiku käest. Just koos nende selgelt vasakpoolsete inimestega kirjutas Scholz kokku valimistel edu toonud programmi.

Võrreldes 2017. aastaga on SPD taha voolanud Vasakpartei toetajatest üle 600 000 valija. See poleks saanud juhtuda, kui Saksa sotsiaaldemokraadid oleks pärast 2017. aastat paremale liikunud. Valimisedu tagas, et nad liikusid vasakule – boonuseks see, et nad valisid oma esinumbriks rahva seas populaarse ministri.

Artiklid samast kategooriast