Pankade kasumid jätkuvalt kõrged, erakorralist pangamaksu endiselt pole

Eesti suurimad pangad avalikustasid teisipäeval esimese poolaasta kasuminäitajad. Selgus, et Swedbank teenis aasta esimese kuue kuuga 182 miljonit eurot ning SEB 93,9 miljonit eurot kasumit. Nii Swedbanki kui SEB-i esimese poolaasta kasum on peaaegu sama suur kui tunamullu aasta peale kokku.

Näiteks teenis SEB 2022. aasta esimesel poolaastal ainult 42,9 miljonit eurot kasumit, Swedbank teenis 2022. aastal kokku aga 224 miljonit eurot.

Seega on kommertspankade kasumid jätkuvalt oluliselt kõrgemad kui 2022. aastal ehk enne baasintressimäärade suuremat tõstmist Euroopa Keskpanga poolt.

Kuigi erakondadest pakkusid sotsiaaldemokraadid esimestena välja pankade erakordsete kasumite ajutist lisamaksustamist juba aasta tagasi, pole see muutus teoks saanud Riigikogus enamust omavate paremerakondade vastuseisu tõttu. Erinevalt Eestist toetas ajutise pangamaksu kehtestamist Leedus nii koalitsioon kui ka opositsioon.

Mida kauem pankade lisamaksustamisega venitatakse, seda vähem võib selline maks lisaraha juurde tuua: nimelt eeldavad analüütikud, et pankade intressitulu ja seega ka kasumid langevad lähitulevikus seoses intressimäärade langetamisega. Euroopa Keskpank langetas esimest korda intressimäärasid juunis ning septembris oodatakse uut intressilangetust, vahendab Financial Times.

Esimesi märke pankade kasumite vähenemisest on juba tunda: võrreldes 2023. aasta esimese kuue kuuga vähenes Swedbanki kasum sel aastal 32 miljoni euro võrra, SEB-i kasum langes 19,6 miljoni euro võrra.

Pangad hakkavad rohkem tulumaksu maksma

Siiski on ka positiivseid uudiseid: lähtudes kommertspankade ja valitsuse vahel sõlmitud kokkuleppest, suurendasid mõlemad suurpangad dividendide väljamakseid, millega kaasnes suurem ettevõtete tulumaksu laekumine riigieelarvesse.

2024. aasta esimese kuue kuuga maksis Swedbank koos tütarettevõtete ja Eestis tegutsevate grupi ettevõtetega 54 miljonit eurot ettevõtte tulumaksu. Juunis väljamakstud lisadividendide eest tasuti juulis täiendavalt 62,5 miljonit eurot ettevõtte tulumaksu.

SEB maksis esimese poolaastaga 50,7 miljonit eurot tulumaksu, samas kui veel 2023. aasta esimesel poolaastal oli vastavaks summaks 18,1 miljonit eurot.

Ning juba alates 2025. aastast tõuseb pankadele rakenduva avansilise tulumaksu määr 14 protsendilt 18 protsendile. Erinevalt erakorralisest pangamaksust suurendab antud maksumuudatus pankade panust riigieelarvesse püsivalt, kuigi mõõdukama summa võrra.

Artiklid samast kategooriast