Professor Raagmaa: primitiivliberalism on meid nüüdseks jamasse ajanud – on vaja riiklikku tööstuspoliitikat!
Kuigi parempoolsed poliitikud armastavad väita, et ainult reguleerimata turg tagab majandusliku õitsengu, näitab tegelikkuses midagi muud. Nimelt on kõik jõukaks saanud riigid läbi ajaloo sekkunud turgu, et toetada oma tööstust, ekspordisektorit ning tõsta tootlikkust, kirjutab Postimehes Tartu Ülikooli Pärnu kolledži juht Garri Raagmaa. Professor Raagmaa lisas, et Eestil oleks mõtetevõtta õppust eduka tööstusega väikeriikidest, mis on pidanud seisma silmitsi tõsiste julgeolekuohtudega – ennekõike Taiwanist.
„Olen nõus, et tootlikkuse tõus tagab ühiskonna rikkuse kasvu. Aga see, kuidas seda globaalses suurriikide ja -firmade juhitud maailmas teha, on ikka märksa keerulisem. Ma ei tea ühtki riiki, mis oleks ilma jõulise tööstuspoliitikata rikkaks saanud: ikka oma ettevõtteid konkurentsi eest kaitstes, eksporti ja innovatsiooni toetades, investeeringuid soodustades ning nii ettevõtjaid endid kui ka nende töötajaid harides,“ kirjutab Raagmaa.
Tööstuspoliitika olulisust rõhutab ka Euroopa riikide erinev kogemus. „Turumajanduslikud arendusriigid, mille näiteks Euroopas on just Prantsusmaa, rakendavad suuremahulisi investeerimisprogramme oluliste sektorite, nagu tuumaenergeetika, lennundus või turism, edendamiseks. Kõiges kolmes on prantslased nüüd Euroopa liidrid,“ kirjeldas professor tugeva riikliku tööstuspoliitikaga Euroopa riigi näidet.
Selle valguses on küll veider, kui parempoolsed poliitikud ja kommentaatorid süüdistavad valitsust soovis sekkuda turgu tööstuspoliitika kaudu – see ongi ju ainus toimiv eduvalem Euroopas! Vaba turg ise tehaseid Eestisse ei too, selleks peab ka valitsus pingutama.
„Nii et kui president Ilves sõnastas juba kümne aasta eest tabavalt: «Mis tõi meid siia, ei vii meid enam edasi», siis võiks juba ometi aru saada, et primitiivliberalism, mis ehk 1990ndate odava tööjõu Eestis toimiski, ongi meid nüüdseks jamasse ajanud. Ainuüksi turule lootmine on sõja oludes aga lausa ohtlik! Lähiaastail tasub õppida Taiwani ja Iisraeli kogemusest, kes vaenulike riikide naabruses on läbi aegade ajanud sihipärast tööstuspoliitikat,“ lõpetab oma artikli mainekas teadlane.