Prügikuninganna jagas ettevõtjatele maksudest mööda hiilimise soovitusi
Ei jõudnud valitsus veel ettevõtete kaheprotsendilist kasumimaksu ametlikult kehtestada, kui tööandjate keskliidu volikogu juht ja jäätmeettevõtte Ragn-Sells juhatuse esimees Kai Realo hakkas jagama Postimehe veergudel maksude „optimeerimise“ soovitusi.
„Kasumimaksust on võimalik lühiajaliselt mööda hiilida. Saab näha, kuidas ja kui suure maksubrigaadiga riik ettevõtteid kontrollima hakkab,“ ütles Realo.
Mainekas ettevõtja lisas ka konkreetseid noppeid, kuidas maksust mööda hiilimine käib: „Lühiajaliselt on võimalik kasum ära kaotada erinevate meetmetega, kes on ettevõtet juhtinud, see teab, et varasid alla hinnates kaob kasum bilansis või teed investeeringuid, mida kiiresti amortiseerida“.
Tasub ära märkida, et tavainimesel selliseid maksude optimeerimise võimalusi pole: maksuamet kontrollib pingsalt laekumisi eraisikute kontodele, palgast peab tööjõumaksud kinni tööandja ning toidupoes keegi ei lase käibemaksu maksmata piima ja leiba osta.
Ometi ütleb Realo, et närune kaheprotsendiline kasumimaks ajab tal „õudusjudinad peale“. Võrdluseks: Ragn-Sellsi omanike kodumaal ehk Rootsis kehtib ettevõtete kogu kasumile 20,6-protsendiline maksumäär – 10 korda kõrgem kui see, mida hakatakse Eesti ettevõtetelt alles 2026. aastal küsima.
Huvitav, kas Realo jagab ka Rootsi kolleegidele maksudest mööda hiilimise noppeid? Või hoopis on ainult Eestis maksude „optimeerimine“ ettevõtja jaoks auasi, sest normaalsetes riikides vaadatakse sellisele tegevusele viltu.
Pole üllatav, et ettevõtjate virin kasumimaksu üle leiab ühiskonnas vähe toetust – praeguses kriisis on kõigil tulnud rohkem makse maksta, kusjuures lihtsurelikel pole võimalik tulu- ja käibemaksust mööda hiilida. On ka suurettevõtete kord rohkem riigikassase panustada – kõik maksutõusud ei peagi laskuma tavainimese õlgadele.