Sissevaade ׀ Kes on Soome peaminister Sanna Marin

Praegu juhivad kõiki viit Põhjamaad vasakpoolsed valitsusjuhid – alustame neid tutvustavat portreesarja tänasest sünnipäevalapsest Sanna Marinist.

Maailma noorim peaminister. Naiste juhitud valitsuse juht. Euroopa vasakpoolsete lootus. Vikerkaareperekonna täht. Instagrami põlvkonna poliitik. Fashionista.

 

Koostanud: Egle Heinsar
Sanna Marin (keskel) erakonnakaaslastega. “Meil peaks olema sama suund”.

 

Juht on sümbol. Igaüks omistab juhile oma tähenduse. Paljude, näiteks noorte, naiste ja vasakpoolsete jaoks tähistab Marin muutust ja millegi uue algust.

 

Mis oli enne

Sanna Mirella Marin on sündinud 16. novembril 1985 Helsingis, aga on elanud ka Espoos ja Pirkkalas, kus lõpetas 2004. aastal ka gümnaasiumi – oma peres esimesena. 2005. aastast alates on elanud Tamperes, seal õppis ka ülikoolis avalikku haldust. Tema bakalaureuse- ja magistritööd käsitlesid valla- ja regionaaljuhtimist ning selle professionaliseerumist.

Vanemad lahutasid Sanna Marini noorusaastatel. Sanna kasvatasid üles ema ja tema naissõber. Pirkkala vallas Toivios oli teada, et Sanna pere on teistsugune. Tapani Vainio oli Toivio kooli direktor ja hiljem Marini klassijuhataja. „Jah, õpetajate toas oli ka kirjas, et Sannal on kaks ema. Rohkem seda ei arutatud,” ütleb ta. Koolis ei ilmnenud kordagi, et teda oleks pere pärast kiusatud. Perel oli vahel ka toimetulekuraskusi.

Keskkoolikaaslased meenutavad, et Marin oli üldiselt väga tavaline. Ta paistis silma alles siis, kui suu avas. “Sanna oli otsekohene ja selge jutuga. Ta ei kõhelnud oma seisukohti avaldamast. See oli tema jaoks lihtne ja loomulik,” ütleb keskkoolisõber, praegune ettevõtja Lasse Leponiemi.

Leia oma tee

Gümnaasiumi lõpetas Sanna pigem keskpäraste tulemustega. Selget sihti, mida tegema hakata, tal polnud.
Suvel pärast gümnaasiumi lõpetamist tutvus ta Markus Räikköneniga, neist sai lahutamatu paar – sõpradele Sanna ja Make. Nad kolisid 2005. aastal kokku, Tamperesse. Sanna töötas seal paar aastat Sokose kaubamajas müüjana. Elukaaslasel Markusel oli suund selge: ta oli käinud ärikoolis ja asutas sõpradega oma ettevõtte.

Ta asus ülikooli avalikku haldust õppima ja innustus sellest.

Aga Sanna mõtiskles pikalt, mida ta teha tahaks, mille poole püüelda. Ta kaalus teoloogiaõpinguid, kuid loobus neist. Suvi 2007 oli pöördepunkt: ta asus ülikooli avalikku haldust õppima ja innustus sellest. Teda inspireeris veel üks asi: see oli tegevusvaldkond, millega saab päriselt ühiskonda mõjutada. Poliitika.

Sõbrad on öelnud, et kui Marinile oli selgeks saanud, mida ta tahab elus saavutada, hakkas ta seda täie hooga tegema. Sihikindel.

Tüüp, kes läheb lõpuni välja

Pärast esimest aastat ülikoolis sukeldus Marin üliõpilaspoliitikasse ja sealt edasi juba sotsiaaldemokraatide noorteorganisatsiooni. Ta oli selge sõnaga esineja, kes sai teised kiiresti oma selja taha. Kaastudeng Ulla Tirronen oli üks esimestest, kes teda toetas. Tudengipoliitikas on palju noori, kes lõpuks ei taha poliitikas töötada. Marin oli teistsugune, ütleb Tirronen. “Kõigile sai selgeks, et ta on see tüüp, kes läheb lõpuni välja.”

Ursula von der Leyeniga Euroopa Liitu edendamas.

 

2012. aastal valiti Marin Tampere linnavolikokku. Ka volikogu esimehe koht tuli sotsiaaldemokraatidele. Tampere noorsotsid esitasid Sanna Marini.

Sotsiaaldemokraatides olid 2014. aasta kevadel, pärast kuut aastat Jutta Urpilaineni juhtimist, sisevalimised. Sanna Marin otsustas toetada Antti Rinnet, kes ajas ametiühinguliikumisele lähedast vasakpoolset poliitikat, paar sammu vasakpoolsemat, kui pooldas senine juht. Rinne valiti napi häälteenamusega erakonna juhiks, Marin valiti samal koosolekul teiseks aseesimeheks.

Uus värske nägu

2015. aasta parlamendivalimistel sai Marin, kellele need olid teised Eduskunna valimised, juba ligi 11 000 häält, millega aitas rahvasaadiku kohale ka kaasvõitleja Ilmari Nurmineni.

Ta kordas intervjuudes kindlat sõnumit: ta ei taotle võimu võimu pärast, vaid oma väärtuste realiseerimiseks. Need on võrdsus ja õiglus.

Soome Eduskunnas on kakssada liiget, kellest suurem osa avalikkusest ei tea suurt midagi. Mariniga läks teisiti – meedia tundis tema vastu huvi, ta oli värske ja otsekohene ja temast sai pilte, mis rändasid ajakirjade esikaanele. Ta kordas intervjuudes kindlat sõnumit: ta ei taotle võimu võimu pärast, vaid oma väärtuste realiseerimiseks. Need on võrdsus ja õiglus. Ta rääkis oma päritoluperest üsna avatult, kuid hoidis seda teemat kindlates piirides.

Sanna Marin – asjalik, vaoshoitud, elegantne.

Sanna Marini üks suuri oskusi ongi olnud kontrollida oma avalikku kuvandit väga täpselt. Ta kontrollib intervjuusid ja juhib tähelepanu ajakirjanike sõnakasutusele. Fotodel on Marin alati korralikult riides, naeratus näol ja pilk suunatud kaamerasse. Asjalik, vaoshoitud, elegantne.

Paarist saab pere ja Marinist peaminister

2018. aasta jaanuaris sündis Emma Amalia Marin. Veel enne beebi sündi jõudis Sanna Marin palju: lõpetas ülikoolis magistrantuuri, ta valiti tagasi linnavolikokku. Ta tõusis SDP hierarhias teise aseesimehe kohalt esimeseks aseesimeheks.
Marin tahtis saada juhiks, peaministriks. Et see nii kiiresti teoks sai, tulenes paarist üllatavast pöördest ja napist hääletamisest. Pärast kuut kuud vanemapuhkusel naasis Sanna Marin parlamenti. SDP juht Antti Rinne pidi erakonna opositsioonist valitsusse vedama, kuid jäi 2018. aasta lõpus raskelt haigeks. Sanna Marinist sai tema asetäitja, kes vedas edukalt 2019. aasta parlamendivalimiste kampaaniat.

Rinne taastus ja asus 6. juunil peaministri kohale, Marin sai transpordi- ja kommunikatsiooniministriks. Napp pool aastat hiljem kärises Soomes valitsuskriis, kui üks koalitsioonipartneritest, Keskerakond, teatas, et ei toeta enam Antti Rinnet peaministrina. Järgnenud sisevalimistel võitis Marin üsna napilt rivaali Antti Lindtmani.

 

Tarja Haloneni presidendiks saades elas tollal 14aastane Sanna talle väga kaasa, sest neil on ühine maailmavaade. Pildil 6. detsembril 2019 Soome iseseisvuspäeva tähistamas – üksikud päevad enne Marini peaministriks saamist.

Pärast ametisse kinnitamist 10. detsembril 2019 sai 34-aastasest Marinist Soome ajaloo noorim peaminister ja kolmas naispeaminister.

Kriisis tunned juhti

Pöördelise aja kohta, kui Marinil tuli Rinne asemel kampaaniat juhtida, ütleb ta lihtsalt: „Lepiti kokku, et võtan kampaania enda kätte ja annan erakonnale näo. Oluline on, et oleks selgelt üks vastutav isik. Muidu tundub, et olukord on kontrolli alt väljunud.“

Ka viiruskriisiga toimetulek on Soome peaministrilt palju nõudnud ja temagi on mõelnud, kas teeb õigeid otsuseid. „Arvan, et oleme sellega hakkama saanud. Niisuguses kriisiolukorras ei saa muutuda liiga ettevaatlikuks ja anda teed hirmule, sest see halvab tegutsemist. Ja just kriisiolukorras peab suutma tegutseda ja otsuseid langetada.”

Peamininistrina oskab Sanna Marin vahel ka puhata – pilt märkis sotsiaalmeedias ta tänavuse suvepuhkuse algust.
Naise iga tegu on avalik. Kas peab nii olema?

Aasta tagasi ilmus ajakirjas Lily Sanna Marinist kõnekas lugu „Ma tahan keskenduda asjadele, mitte sellele, kuidas ma välja näen“. Nimelt oli ta saabumas Tamperes toimuvale sotsiaaldemokraatide koosolekule, kui reporter küsis temalt Tampere maja trepil midagi, mis polnud kuidagi seotud ei erakonna poliitika, eelseisva asepresidentide valimise ega Marini mõtetega erakonna tulevikust. Selle asemel küsis reporter triviaalse küsimuse, kas Marin oli enne tähtsat kohtumist oma kodu koristanud!

Sanna Marini sõnul on imelik, et Soome „vabariigi presidendi lumekoristuse või rahandusministri majaehitamise üle samasugust debatti ei peeta – sest meeste valikuid käsitletakse kui eraelu küsimust“.

Tõepoolest, juulis 2020 oli Helsingin Sanomates ilmunud Sanna Marini portreelugu, mille sabas mainib Marin, et talle meeldib koristada, kuna see on rahustav tegevus. Koristades saab keskenduda ühele konkreetsele asjale, töö tulemus on kohe näha, ning sellest jääb hea tunne, see on omamoodi voos olemine – sama tunne, mis tekkis Sannal lapsepõlves joonistades. Peaministri kodus käib muidu ikka koristaja.

Kõnekas on see lugu seetõttu, et tabab midagi Soome ühiskonnas ja laiemaltki: naise valikutesse suhtutakse nagu sotsiaalsetesse tegudesse ja tavalistesse asjadesse, mida võib kritiseerida. Sanna Marini sõnul on imelik, et „vabariigi presidendi lumekoristuse või rahandusministri majaehitamise üle samasugust debatti ei peeta – sest meeste valikuid käsitletakse kui eraelu küsimust“.

Sanna Marin mõistab, et naise välimus on alati kõneaineks. Seetõttu püüab ta peaministrina hoida ühtlast joont: sätib juukseid samamoodi ja riietub sama tüüpi rõivastesse: „Ma tahan keskenduda asjadele, mitte sellele, kuidas ma välja näen.“

Ta räägib neist asjust, et teistel oleks lihtsam. Tema juhina on eeskuju, asjade muutja, mõjutaja, ja ta on otsustanud oma võimalusi maksimaalselt ära kasutada.

 

Allikad:

Wikipedia (eesti ja soome k)

Fotod: Sanna Marini FB, SDP

Artiklid samast kategooriast