Selle nädala lõpus esitasid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimeheks kandideerivad Lauri Läänemets ja Riina Sikkut mõlemad oma visiooni, kuhu peaksime riigina jõudma. Erakonna esimees valitakse üldkogul 5. veebruaril. Teeme ülevaate mõlema kandidaadi sihiseadest.
Lauri Läänemets: „Tugev ja võrdsem ühiskond ei tule majandusedu arvelt, vaid on selle eeldus“
Seisame silmitsi tohutute muutustega – ülikiire tehnoloogiline areng, koroona-, kliima- ja energiakriis ning nende võimendatud viimaste kümnendite suurim ebavõrdsuse kasv. Need trendid kujundavad ebatervest konkurentsist vaevatud ühiskonda, mis jaguneb võitjateks ja kaotajateks. Aastakümneid jumaldatud nähtamatu käsi ei suuda tagada ühiskonna, keskkonna, kohaliku ettevõtluse ning rahvusriigi kestmist. Paljudele meeldib väita, et just liberalismil rajanebki Eesti edu, kuid millise majandusmudeliga riikide panganduse ja suurettevõtete investeeringute toel me majanduse üles oleme ehitanud? Kelle ühiskonna heaolusse kaudselt panustanud ning kuhu tuhandetes töökäsi, pereliikmeid ja naabreid kaotanud?
Ühiskonna probleemid algavad majandusmudelist
Lahendused peituvad koostöös
Viis ettepanekut, et muuta eesti tulevikukindlaks
- Tuhandeeurone miinimumpalk. Mitte ühegi täiskohaga töötava inimese tööpanus ei tohi olla väärt vähem kui 1000 eurot kuus. See on küsimus elementaarsest inimväärikusest, mille aluseks on õiglane palk. Kui tahame, et inimene väärtustaks oma riiki, ja ühiskonda, peame meie talle tagama väärikuse.
- Kodu kättesaadavaks. Linnades ja nende lähiümbruses on elamispindade hinnad ning üürihinnad saavutamas uusi rekordeid. Samas on võimatu saada mõistlikku pangalaenu, et rajada oma kodu maale. On juba möödapääsmatu, et riik ja omavalitsused suudaksid pakkuda õiglase hinnaga elamispindasid – üürimaju.
- Kolmekümne minuti Eesti. Madal palk või sobiva töökoha puudumine kodu lähedal on peamine probleem, mis sunnib inimesi oma kodukohast lahkuma. Praegu kulutavad eestlased igal aastal pea 2 miljonit töötundi, et sõita kodust kauge töökoha vahet. Sellel on jälg keskkonnale, tööviljakusele, aga ka inimeste vaimsele tervisele ja sotsiaalsele elule. Riik peab kõigis oma edasistes investeeringutes lähtuma sellest, et majandusareng ning sellest tulenev kasu jaguneks ühtlasemalt ning toetaks maapiirkondi nende tühjaks kurnamise asemel.
- Üks tööpäev nädalas õppimiseks. Eestist peab saama Euroopa kõige targem rahvas, mis ei puuduta vaid õpilasi koolis. Meil on tarvis ühiskondlikku kokkulepet, et igal inimesel on võimalus võtta üks tasustatud tööpäev nädalas, et end täiendada ning tõsta enda konkurentsivõimet arenevas majanduses. Õppimine peaks olema harilik osa inimese tööst ning riik peab seda otseselt soodustama ja stimuleerima koostöös ettevõtete ja haridusasutustega. See on investeering, sest kõrgemate palkade ja lisandväärtuse kaudu toodab see raha end kordades tagasi.
- Tööjõumaksude vähendamine ning tasakaalustav maksusüsteem. Senise maksusüsteemi jätkumisel muutuvad jõukad rikkamaks ning isegi keskmise sissetulekuga pered kaotavad sellegi elatustaseme, mis neil on. Oleme oma arengus jõudmas sellesse faasi, mil hakata soosima uute töökohtade loomist, viies raskuskeskme tööjõumaksudelt pigem kapitali, omandi maksustamisele. Selleks, et meil oleks tulevikus rohkem õiglase ja väärika palga ning hea lisandväärtusega töökohti, peab riik lihtsustama töökohtade loomist. Väärtuslikumad ja tasuvamad töökohad tagavad õiglasema ühiskonna.
Õiglasem ühiskond tagab ka võimekama riigi ja edukama majanduse
Riina Sikkut: „Maailma parim haridus, kiire rohepööre ja iga inimest hoidev turvavõrk – vähemaga leppida ei tohi!“
Maailma parim haridus vajab maailma parimat investeeringut
Rohepööre: hädavajalik ja sotsiaalselt õiglane!
Sama vältimatu kui rohepööre on sotsiaalse õigluse tagamine
Nende kolme muutuse tegemine vajab muutust ka riigijuhtimises
Eesti on praegu paremas seisus kui kunagi varem, ent saavutatud edust ei saa sugugi kõik osa. Sagenenud on inimeste kokkupuuted riigiga, mille käigus tekib tunne, et neid pole kuulatud, neist hoolitud ja vajalikul hetkel aidatud. Kogetakse hoopis ebaõiglust ja jõuetust, kui lapselt võetakse selgitusteta puue, kui mõni amet teeb rutakalt trahvi, kui kohtumenetluse dokumendid on keeles, mille mõistmiseks on mitut inimest tarvis, või kui abivajaja menetletakse koos tema murega lihtsalt uksest välja.