Soomes läheb valimistel pingeliseks

Soomes valib uut Eduskunna koosseisu 2. aprillil – vähem kui kuu pärast Eesti Riigikogu valimisi. Viimased küsitlused näitavad, et erinevalt Eestist pole mingit selgust, kes võiks valimisi võita: esikohale pretendeerib lausa 3 erakonda.

Helsingin Sanomati tellitud Kantari küsitluse järgi edestab teisi erakondi napilt konservatiivne Koonderakond – nende toetuseks on 21,3%, mis on 1,5% võrra madalam toetus kui kuu tagasi. Teisele kohale jäävad Põlissoomlased. Sageli paremäärmusluses süüdistatud partei toetuseks on 20,0%. Kuuga on toetus tõusnud 0,9% võrra. Kohe nende järel on erakondade pingereas sotsiaaldemokraadid, kelle toetus on tõusnud 0,7% ja nüüd on võrdne 19,2%-ga. Ühegi teise erakonna toetus ei ületa 10% piiri.
Kuna Soomes on kombeks, et valimisi võitnud erakonnale antakse esimene võimalus valitsuse moodustamiseks, võib peaminister tulla ükskõik mis ülalpool nimetatud kolmest erakonnast.
Kui pikalt tundus, et valimisi võidab Petteri Orpo juhitud opositsiooniline Koonderakond, siis nüüd paistab, et sama head šansid on esikohale jõuda nii Põlissoomlaste juhil Riikka Purral kui sotside juhil ja peaministril Sanna Marinil.
Samas tuleb mainida, et Põlissoomlastele vaevu lubavad teised parteid peaministritooli haarata. Seetõttu valimiste suurim küsimus on see, kas peaministriks tõuseb Koonderakonna Petteri Orpo, või jätkab ametis sotside Sanna Marin. Viimased trendid on olnud Marinile soodsad: sotsid tõusevad ja Koonderakond langeb.
Marini edu saladuseks võib pidada tema valitsuse edukat hakkamasaamist siseriiklike probleemidega ning peaministri jõulist esinemist välispoliitilisel areenil.
Soome peaminister on näidanud ennast tugeva juhina, kes on saanud hakkama koroonakriisiga. Samuti on Marini juhtimisel Soome loobunud aastakümneid eelistatud neutraalsuse põhimõttest ning on otsustanud liituda NATO-ga. Muutunud julgeolekuolukorras kiidab valdav enamus valijaid seda sammu heaks.
Samuti on Marin näidanud ennast kaastundevõimelise juhina. Kui Kaja Kallas jäi valijatele meelde väidetega, et tema „vanemad abi ei vaja“, siis oma elu jooksul ka poemüüjana töötada jõudnud Sanna Marin hoopis on väitnud, et ühegi täiskohaga töötava soomlase palk ei tohiks jääda alla 3000 euro kuus.

Pärast Riigikogu valimisi plaanib Vaade pöörata täiendavat tähelepanu põhjanaabrite valimiskampaaniale.

Artiklid samast kategooriast