Ühistransport on olnud Tallinnas kohalikele tasuta juba 12 aastat järjest. Kuigi paremparteid pole loobunud selle kaotamise plaanidest, kinnitas sotsiaaldemokraatide juhitud linnavalitsus, et see kavatseb tasuta ühistranspordiga jätkata. Tallinnast võtavad eeskuju ka teised suured Euroopa linnad. Viimane näide piletitasu eduka kaotamise kohta on Lõuna-Prantsuse linn Montpellier.
Tasuta ühistransport säästab loodust ja inimeste raha
Enam kui 510 000 elanikuga Montpellier läks tasuta ühistranspordile üle 2023. aasta detsembri lõpus. Nagu Tallinnaski, on sõit prii kõigile kohalikele elanikele, kuid tasuta sõiduõiguse tõendamiseks on vaja iga sõitu valideerida. Kogutud statistika järgi kasvas ühistranspordiga tehtud reiside arv aastaga koguni 31 protsendi võrra.
Viimase viie aasta jooksul läksid tasuta ühistranspordile üle ka väikeriigid Luksemburg ja Malta.
Tasuta ühistransport võimaldab selle kasutajatel kokku hoida transpordikulude arvelt, mis on eriti hea uudis vähekindlustatud peredele. Linnade vaatevinklist on piletitasu kaotamine aga õigustatud lühenevate liiklusummikute ja madalama õhureostuse tõttu.
Pole üllatav, et ükski seni tasuta ühistranspordile üle läinud linn ei kavatse sellest loobuda.
Sotsid on tasuta ühistranspordi säilimise küsimuses kaalukeeleks
Paraku on Tallinna tegelikkus teine: paremparteid nagu Isamaa, Reformierakond, Eesti 200 ja Parempoolsed soovivad tasuta ühistranspordi kaotamist. Mis siis, et üleriigiline maakondliku ühistranspordi tasuliseks tegemise eksperiment pole süsteemi eriti raha juurde toonud.
Ometi säilib Tallinnas tasuta ühistransport ka järgmisel aastal, kuigi ülalmainitud erakondadest kuulub tervelt kolm linnavalitsusse.
Põhjus peitub selles, et linnapeaerakond sotsiaaldemokraadid on linnas tasuta ühistranspordi kaotamise vastu.
Ning kuna üheski koalitsioonis ei saa langetada otsuseid ilma peaministri- või linnapeapartei heakskiiduta, jääb tasuta ühistransport Tallinnas jätkuvalt püsima. Vähemalt seni, kuni tasuta ühistranspordi vastastel pole linnapea kohta ning linnavolikogus enamust.
Seetõttu on just SDE kaalukeeleks tasuta ühistranspordi säilimise küsimuses. Kuna järgmistel kohalikel valimistel ei saa enam Venemaa kodanikud hääletada, saab seni neile toetunud Keskerakond linnapea ametikohast ainult unistada. Tõeline heitlus järgmise linnapea ametikoha pärast toimub Reformierakonna, Isamaa ja sotside vahel.
Kui tasuta ühistranspordi vastased (Isamaa, Reformierakond, Eesti 200 ja Parempoolsed) saavad nelja peale linnavolikogus enamuse, võib tasuta ühistransport kaduda juba alates 2026. aastast. Kui aga on need erakonnad sunnitud võtma koalitsioon sotsiaaldemokraate, ja eriti kui linnapea amet jääb mõnele sotsiaaldemokraadist poliitikule, võib prognoosida pealinnas tasuta ühistranspordi säilimist.