Tavaline asi Eesti tervishoius: miljonid eurod maksumaksja raha erafirma kasumiks?!
Tervisekassa reklaamib perearsti nõuandetelefoni 1220 hea võimalusena lihtsamatele tervisemuredele abi saamiseks, kui perearsti pole läheduses. Vähe on aga tähelepanu saanud asjaolu, et nõuandeliin kuulub juba 2019. aastast suurärimees Margus Linnamäe Confido meditsiinigrupile ning on osutunud väga kasumlikuks. Viimasel aastal on ettevõtte teeninud lausa 520 000 eurot puhaskasumit.
Riik nuumab eraettevõtjat
Lisaks perearsti nõuandetelefonile tegutseb eraldi lastearsti nõuandetelefon “Lastearst kuuleb,” mis asutati 1995. aastal Tallinna lastehaigla toetusfondi algatusel. Erinevalt perearsti nõuandetelefonist, kuhu helistamine on lauatelefoni kasutamisel tasuta ja mobiiltelefoni puhul kuni 30 senti minut, tuleb lastearstilt nõu saamiseks maksta iga kõneminuti eest üks euro.
Alates eelmisest suvest on seegi infotelefon numbriga 1599 Margus Linnamäe omanduses: Perearsti Nõuandeliin ostis selle 2022. aasta juulis Tallinna Lastehaiglalt ära.
Perearsti nõuandetelefoni rahastajaks on tervisekassa, mille pressiesindaja Sander Rajamäe ütles ERR-ile, et nõuandetelefoni teenust ostavad nad hankega. Nii maksis eelmisel aastal tervisekassa nõuandeliini teenindamise eest Confidole 1,8 miljonit eurot.
Seda enam, see, kui palju aastas teenusele kulub (ehk kui suurt arvet esitab Confido tervisekassale), sõltub tervisekassa pressiesindaja Sander Rajamäe tehtavate kõnede arvust. Samal ajal on tervisekassa teinud perearsti nõuandetelefonile reklaamikampaaniaid, kus kutsub inimesi üles sellelt numbrilt tervisenõu küsima.
Ehk riik kulutab raha reklaamile, et tarbitaks rohkem erakätes olevat teenust. Tekib omaette nõiaring: mida rohkem reklaami riik teeb, seda rohkem kõnesid nõuandeliinile tuleb ja seda rohkem maksumaksja raha peab tervisekassa Confidole maksma.
Lastearsti nõuandetelefonilt ei pruugi tegelikult lastearsti nõu saada
Kuid see pole veel kõik! Perearsti nõuandetelefonil nõustajana töötav meedik rääkis ERR-ile, et talle tuli uudis telefoniliini suurest kasumlikkusest üllatusena, sest nende töötajaskonna töötasud on tagasihoidlikud.
Tähelepanuväärne on aga asjaolu, et töötaja väitel vastavad perearsti ja lastearsti nõuandetelefonile samad inimesed, seejuures on lastearste töötajate hulgas vaid üks. Nõustaja tõdes, et sellist inimeste eksitamist on kurb pealt vaadata
Liinid liikusid Confido kätte, sest nende teenindamiseks polnud raha
Suurim skandaal aga seisneb selles, kuidas nende nõuandeliinide teenindamine üldse erakättesse jõudis. ERR-i uurimisest selgus, et perearsti nõuandetelefoni eelmine omanik müüs selle Confido grupile põhjusel, et ei jõudnud haigekassaga rahavajaduse osas üksmeelele. Omakorda liikus lastearsti nõuandetelefon aga sama ettevõtte kätesse seetõttu, et seni nõu andnud arstid olid pensionieas ega jaksanud enam töötada, uusi meedikuid aga ei õnnestunud leida.
Siit tekib küsimus: kas tõesti tasus ära riigil varem nõuandenumbrite rahastusega koonerdada, kui nüüd peab nagunii maksma Confidole hingehinda? On ilmselge, et kui ettevõtte laekumised tervisekassalt olid eelmisel aastal 1,8 miljoni euro suurused ja puhaskasum oli tervelt 0,52 miljonit eurot, siis tegemist on ülikasumliku ettevõtmisega. Äkki seda saaks teha odavamalt?
Siiski on lootust olukorra paranemisele. Nimelt plaanib tervisekassa välja kuulutada uue hanke perearsti nõuandetelefoni teenindamiseks selle aasta lõpus. On võimalik, et mõni teine ettevõte pakub Confidost soodsamat hinda – Eestimaal peaks ju olema mõnigi ettevõtja, kes suudab sama teenuse eest väiksema kasumiga kokku leppida!