Turumajanduse aeg on ka Lätis läbi saamas!? Läti valitsus kaalub toiduhindade reguleerimist

Kui igasugu kriitika piiramata vaba turu aadressil pälvib Eestis hüsteerilist hukkamõistu, siis Lätis on lood teisiti. Nimelt valmistab Läti majandusministeerium ette eelnõu, millega seatakse ranged piirangud maksimaalselt lubatud juurdehindlusele kauplustes. Uue regulatsiooniga soovitakse vähendada paljude toiduainete ja esmatarbekaupade hindu kuni 20 protsendi võrra. Seda teeb valitsus, mida juhivad nagu Eestiski paremliberaalid.

Nii teatas sel nädalal Läti majandusminister Viktors Valainis, et kuna riigis on esmatarbekaupade hinnad Baltikumi kõrgeimad, tuleb riigil „sekkuda turgu olulisel määral“.

„Näiteks kehtestades teatud kaubagruppide juurdehindlusele lae. Teiseks rakendame kontrollimehhanisme, hinnavõrdluse meetmeid ja digitaalseid abivahendeid, mis võimaldavad hoida hinnataset kontrolli all, ka allahindluste puhul. See hõlmab seda, kuidas on korraldatud suhted poekettide ja tootjate vahel, seal tootjad pole parimas olukorras,“ seletas minister.

Läti valitsus arutab Valainise ettepanekut juba järgmisel nädalal.

Kui lõunanaabrite pakutud süsteem hakkab tööle ja annab ka soovitud tulemuse, siis pole välistatud, et paljud eestlased hakkavad jälle Lätis ostlemas käima – seekord toidupoodides.

Äkki võiks Eesti poliitikud oma Läti kolleegidelt õppust võtta? Paistab, et mõneski Euroopa Liidu riigis on toiduhindade reguleerimine igati normaalne praktika, ning keegi maailmalõppu riigi iga vähese turusekkumise pärast ei kuuluta. Ka Eestis kehtivad ranged piirangud retseptiravimite juurdehindlusele, miks siis toiduainete puhul on riiklik reguleerimine kohe välistatud?

Väärib mainimist ka asjaolu, et Läti valitsust juhib paremliberaalne erakond Uus Ühtsus ning võimuliitu kuuluvad ühtlasi Roheliste ja Talupoegade Liit ning vasakpoolne liikumine Progressiivid. Kui Läti liberaalid ei karda turgu sekkuda, siis Eesti peaministripartei Reformierakond miskipärast ei soovi veel neist eeskuju võtta.

Artiklid samast kategooriast