Uuring: konservatiivne poliitika mõjub sündimusele laastavalt

Graafik: Financial Times, OECD

Uhiuuest OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni) uuringust selgub, et arenenud riikides, kus naiste tööhõive määr on madal, on ka madal sündimus. See-eest kasvab sündide arv, kui rohkem naisi töötab ja suudab ise ennast ülal pidada. Uuringu järeldus on ühemõtteline: naiste konservatiivsetesse soorollidesse vastutahtsi surumine vähendab, mitte ei tõsta sündimust.

Konservatiivsetes ühiskondades on kohutavalt madal sündimus

Juunis avaldatud OECD uuringus võrreldi 38 kõige arenenuma riigi sündimuse trende viimaste aastakümnete jooksul. Selgus, et kui veel 1960. aastal sünnitas keskmine naine 3,3 last elu jooksul, siis 2022. aastaks langes see näitaja 1,5 lapseni. Kui keskmiselt sünnib naistel alla kahe lapse elu jooksul, siis riigi elanikkond ajapikku kahaneb ja vananeb, millega kaasneb surve pensioni- ja tervishoiusüsteemile.

Eesti konservatiivid armastavad süüdistada sündimuse languses naisi, kes ei taha istuda köögis ja selmet teostavad ennast tööturul. Erakond Isamaa endine minister Lea-Danilson Järg soovitab koguni naistel palgalõhe vähendamiseks lahkuda töölt ja hakata koduperenaisteks.

Ometi kinnitab värske uuring, et mida vähem naisi on riigis tööturul hõivatud, seda madalam on sündimus. Nii sünnib väga konservatiivse peremudeliga riikides nagu Jaapan, Hispaania, Itaalia ja Kreeka alla 1,3 lapse naise kohta. Eriti tugevate patriarhaalsete traditsioonide poolest tuntud Lõuna-Koreas on sündimus 2023. aastal jõudnud lausa kõigest 0,72 lapseni naise kohta, toob välja Financial Times.

Naiste kõrge tööhõivega riikides sünnib ka rohkem lapsi

See-eest Prantsusmaal, Iirimaal ja Põhjala riikides, aga ka Austraalias ja Uus-Meremaal on sündimus märksa kõrgem. Ühtlasi on neis riikides tööga hõivatud palju rohkem naisi.

Võrdluseks: kui Itaalias sünnib naise kohta ainult 1,2 last ja naistest vanuses 15 kuni 64 eluaastat on tööga hõivatud ainult 52 protsenti, siis Prantsusmaal sünnib iga naise kohta 1,7 last ja tööga on hõivatud 66 protsenti naistest. Töö ja sõltumatu sissetuleku olemasolu ei takista naisi sünnitamast, vaid soodustab uute ilmakodanike juurdekasvu!

Uuringu kaasautor ja OECD vanemökonomist Willem Adema kommenteeris tulemusi, öeldes, et sündimust tõsta soovivad valitsused peaksid toetama soolist võrdõiguslikkust ning looma tingimused töökoormuse ja laste kasvatamise vastutuse võrdsemaks jagunemiseks peres.

Konservatiivne poliitika ja raha jagamine sünde ei tõsta

Paraku soovivad paljud konservatiivid võtta eeskuju hoopis Ungarist, mille autoritaarse valitsuse meelest on naise töökoht köögis. Samuti jagab Ungari sündimuse tõstmiseks peredele toetusi. Ometi sünnib Ungaris naise kohta vähem lapsi kui Põhja riikides, Prantsusmaal, Iirimaal või isegi USA-s. Viimane riik pole kuigi tuntud oma toetuste süsteemi lahkuse poolest, küll aga on seal naiste tööhõive kõrgem kui paljudes konservatiivsetes Euroopa riikides.

Samuti rõhutavad uuringu autorid, et üheks takistuseks laste saamisel on kinnisvara kallidus. See pole üllatav: kui noor pere ei suuda lubada endale päris oma kodu, siis ebakindluses üüripinnal elades ei teki erilist isu laste saamise järele. Seetõttu võiks sündimust turgutada ka riigi sekkumine elamuturgu kinnisvara- ja üürihindade kasvu ohjeldamiseks.

Madala sündimuse pärast mures olevatel inimestel tasub toetada soolist võrdõiguslikkust, naiste suuremat osalust tööturul ning riigi pingutusi kinnisvaraturu reguleerimiseks, mitte konservatiivide üleskutseid minna ajas tagasi 19. sajandisse.

Artiklid samast kategooriast