Valimiste võidukursil: Briti vasakpoolsed taaskäivitavad majanduse – hiiglaslikud roheinvesteeringud ja töötajate eest seismine

Seekord heidab Vaade pilku Suurbritanniale. Konservatiivide 13 valitsemisaasta järel on majandus nõrk ning inflatsioon üks Lääne-Euroopa suurimaid. Seetõttu on riigi populaarseimaks parteiks tõusnud opositsiooniline sotsiaaldemokraatlik Tööerakond endise riigiprokuröri Keir Starmeri juhtimisel. Tundub, et kõrge tõenäosusega võidabki Tööerakond järgmise aasta briti üldvalimisi. Mis on aga leiboristide plaanid, mida nad kavatsevad võidu korral ellu viia?

Ambitsioonikas roheinvesteeringute programm

Kuna UK majanduse seis pole kiita, siis peamine Tööerakonna mure on seda uuesti kasvama panna. Selle eesmärgi saavutamiseks soovivad leiboristid investeerida roheenergia tootmisse, tootmisprotsesside parandamisse ja majade renoveerimisse 28 miljardit naela iga aasta 2030. aastani välja. Võrdluseks: tegemist on samas suurusjärgus rahasummaga kui on terve Eesti sisemajanduse kogutoodang (SKT) aastas. Raha plaanitakse hankida laenu teel.

Viimane aga ei tähenda, et leiboristid kavatseks riiki lõhki laenata – hoopis vastupidi! Nende plaaniks on hakata Suurbritannia eelarve puudujääki vähendama hiljemalt 5 aasta pärast võimuletulekut ning kasutada laenuraha üksnes investeeringuteks, mitte püsikulude katteks. Kui eelarvedistsipliini säilitamiseks tuleb tõsta maksud, plaanitakse neid suurendada just kõige jõukamatele, elimineerides maksuskeemitamise võimalusi ning ajades taga maksuparadiisides peidetud raha.

Rohepöörde elluviimiseks aga on kavas luua riiklik energiaettevõte, mis investeeriks nii tuulikutesse, uutesse tuumajamadesse kui ka elektri ülekande- ja salvestusvõimsustesse. Samuti soovitakse soosida uute kättesaadavate elamute ehitust ning toetada rahaliselt vanade majade soojustamist-renoveerimist. Siinkohal kindlasti saab öelda, et Eestiski võiks riik rohkem inimesi nende kodude renoveerimisel rahaliselt toetada, eriti kui elamute renoveerimist tuleb Eestis kiirendada Euroopa Liidu eesmärkide täitmiseks.

Prioriteediks on töötajate huvid

Kuid leiboristid ei taha pelgalt kasvatada majandust – nemad tahavad ka seda, et majanduskasvu viljad jõuaks kõigi inimesteni, mitte ainult jõuka vähemuseni.

Just seetõttu on Tööerakonnal plaanis kaotada konservatiivse valitsuse seatud piirangud ametiühingutele ja streikimisele: töötajad saavad tõhusalt seista oma õiguste eest alles siis, kui neil on olemas reaalsed võimalused tööandja mõjutamiseks.

Lisaks sellele kavatsetakse keelata töötajate ajutist vallandamist tööjõukulude kokkuhoiu eesmärgil ning tõsta miinimumpalka vähemalt 10 naelani tunnis. Siingi saab tõmmata paralleele Eestiga: täpselt nagu Suurbritannias on Eesti omade sotsiaaldemokraatide eesmärgiks miinimumpalga oluline tõstmine, milleks sõlmiti hiljuti riigi, ametiühingute ja tööandjate vahel vastava kokkuleppe.

Samuti on briti leiboristidel plaanis tõsisemalt tegelda nii soolise kui etnilise palgalõhega ning tagada platvormitöötajatele suuremat kindlustunnet ja sotsiaalseid garantiisid.

Aeg näitab, kas Tööerakond saab võimaluse Suurbritanniat valitseda ja oma lubadusi ellu viia. Küll aga oleks raske vastu vaielda, et paljud briti leiboristide ideed võiks kohandatud kujul sobida ka Eesti oludesse.

Artiklid samast kategooriast