Vihaseks teeb. Miks valitsus eirab raskustes inimeste probleeme?
Reformarid lükkasid tagasi SDE ettepaneku muuta tulumaksuseaduse eelnõu
Olukorras, kus hinnad kerkivad ja selle tõttu ka maksud laekuvad oodatust paremini, on õiglane tõsta maksuvaba miinimumi, et tööinimesel jääks palgapäeval rohkem raha kätte ja tuleks hinnatõusuga toime. Sotsiaaldemokraadid on riigikogule esitanud eelnõu tulumaksuvabastuse suurendamiseks.
Eelnõu kohaselt tõstetakse alates 1. juulist maksuvaba tulu 654 euroni, mis jätab pensionäridele ja alla 2100 eurot teenivatele inimestele aastas kätte kuni 372 eurot rohkem. Ettepaneku maksumus on 2022. aastal 44 miljonit ja 2023. aastal 84 miljonit eurot.
Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus heidab valitsuse esindajana eelnõu koostajatele mokaotsast ette: „Ka ei ilmne eelnõu seletuskirjast tulumaksu vähemlaekumise katteallikad.“ Oodake nüüd! Meil olid juba sügisel maksulaekumised oodatust suuremad. Seda mõjutas oluliselt sügisel hoogustunud inflatsioon, mis sel aastal võib omakorda suurendada maksude laekumist rohkem kui poole miljardi euro võrra. Küüniline on öelda, et pole katteallikat.
Tsiteerime valitsuse kommenteeritud päevakorda: „Rahandusministeerium ei toeta eelnõu. Eelnõu kohaselt soovitakse suurendada maksuvaba tulu määra, kuid muutmata kujul säiliks olukord, kus sissetuleku suurenedes maksuvaba tulu kasutamise õigus väheneb.“ Mida see viimane lauseosa üldse tähendab? Milleks see siis hea on? Kelle huvides on, et alampalka saav inimene peab 154 euro pealt maksma tulumaksu?
SDE vastne juht Lauri Läänemets võtab vastuolu hästi kokku: „Pentus-Rosimannus lükkab tagasi eelnõu, mis aitaks kaitsta pensionäre ja suurt osa madalapalgalistest töötajatest hindade kallinemise eest. Kõrge inflatsiooni tingimustes laekub riigile rekordiliselt makse, mille tagasi suunamist inimeste toimetuleku parandamiseks Reformierakond ei toeta.“
Enda hoolimatust püüab Oravapartei katta pensionäride tulumaksuvabastusega alates 2023. aastast. Nende sõnul on see esimene etapp tulumaksusüsteemi korrastamisel. See oleks osaline abi, mis pealegi saabuks väga hilja – inimesed on hädas praegu, 2022. aasta alguses. Sinilinnu lubamisega võiks tegelda siis, kui madalama sissetulekuga inimeste praegune tulekahju on kustutatud!